Don Winslow- Skorumpowani

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Przeczytane:
Ocena: ,
Liczba stron: 592

 

O  tym, że jestem fanką mocnych  wrażeń nie muszę nikogo przekonywać. Gdy  w moje ręce trafił egzemplarz Skorumpowanych Dona Winslow’a nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Nie znałam autora, ale opis z tyłu okładki kusił. Książkę rekomendowali  tacy  uznani  pisarze jak Stephen King  i Lee Child, tak więc nie mogłam odpuścić sobie przyjemności zapoznania się z najnowszą powieścią Don’a. Winslow’a. Skorumpowani to zdecydowanie jeden z lepszych thrillerów policyjnych, jaki kiedykolwiek miałam okazje czytać. Sam tytuł już sugeruje tematykę książki. Don Winslow zaserwował nam wnikliwe studium ludzkiej psychiki.

„Wielu  gliniarzy przychodzi  do pracy tylko  po  to, żeby  odsiedzieć swoje dwadzieścia lat, odwiesić odznakę i przejść na emeryturę. Ale Malone kocha tę robotę. (…)”

Denny Malone jest  sierżantem nowojorskiej policji. Mężczyzna jest dowódcą elitarnej  jednostki Da Force. W lokalnym środowisku nazywany jest królem północnego Manhattanu. Da Force to jednostka do zadać specjalnych powołana do  zwalczania gangów, handlu narkotykami  i  bronią. Tworzą ją najlepsi  funkcjonariusze. Członkowie grupy  muszą mieć mocną psychikę ze względu  na okoliczności z jakimi  będą musieli spotkać się w pracy. Nikt nie przygotował ich  na ogrom zła z jakim  będą musieli się zmierzyć. Denny Malone od 18 lat stoi na straży bezpieczeństwa mieszkańców Manhattanu. Mężczyzna widział już wiele. Miasto pożera ambicja lokalnych władz i  korupcja. Policjant w pewnym momencie zdecydował się przejść na ciemną stronę mocy. Jesteście ciekawi konsekwencji  jego  wyboru?

Denny Malone to  postać barwna. Nikt nie podejrzewa, że mężczyzna ma brudne ręce. Korzystając z układów z lokalnymi handlarzami narkotyków mężczyzna z dnia na dzień się bogaci. Co  ciekawe nie ma żadnych wyrzutów sumienia. Podczas jednego  z największych w historii nalotów w historii Nowego Jorku mężczyzna kradnie kilka milionów dolarów. To początek  jego  problemów. Nikt nie podejrzewał, że mężczyzna zostanie złapany  na gorącym uczynku przez agentów federalnych. Czytelnik ma okazje od kuchni zapoznać się z wewnętrznym śledztwem  w sprawie korupcji. W książce nie brakuje akcji.  Każdy przedstawiony element jest dopracowany. Postać Dennego Malone’a została genialnie wykreowana.

Całej historii towarzyszy  klimat niedopowiedzeń. Pierwsza zasada mówi, że nie donosi się na kolegów policjantów. Don Winslow zgrabnie pokazał  próby złamania funkcjonariusza policji przez agentów federalnych. Grożą, zastraszają, proponują korzystne układy. Malone jednoznacznie określił, że jest w stanie wsypać wyłącznie przestępców z którymi  współpracował oraz lokalnych oskarżycieli publicznych. Rozpoczyna się wyścig z czasem, żeby zdobyć jak  największą ilość dowodów świadczących o korupcji  w szeregach policji. Agenci federalni  nie zamierzają grać czysto. To  co dzieje się dalej przeszło moje najśmielsze oczekiwania.

„Boże Narodzenie to  ważny okres w życiu mafii. Właśnie wtedy wszyscy dostają roczne premie, często  w wysokości dziesiątek tysięcy dolarów. Grubość koperty  jak  barometr wskazuje twoją pozycję- im cięższa koperta, tym wyższy status. (…)”

Denny Malone jest u szczytu kariery. W policji  osiągnął już wszystko. Początkowo chciał być dobrym gliną. Nie podejrzewał, że praca w policji tak  bardzo go  zmieni. W pewnym  momencie nie mógł już spokojnie wracać do  domu  w podmiejskiej dzielnicy Nowego Jorku. Postanowił zerwać z dotychczasowym  poukładanym życiem i rozstać się z żoną.  Jego życie nabrało na nowo  barw w momencie poznania tajemniczej Claudette. W pracy mężczyzna działa na granicy prawa często  naginając przepisy. Malone, Monty i Russo  stanowią zgrany zespół. Nikt nie podejrzewał, że ich przyjaźń niebawem  zostanie wystawiona na ciężką próbę. Postać Malone’a pociąga. Mężczyzna jest łakomym kąskiem dla kobiet lubiących  niegrzecznych  chłopców. Co  ciekawe Malone nie lubi przelotnych  związków. Momentami miałam wrażenie, że po nieudanym małżeństwie ma problem z zaangażowaniem się w nową relacje. Nic bardziej mylnego. Malone to  twardy, zdeterminowany  facet. Szkoda, że znalazł się w  tak trudnym położeniu.

Główny bohater jest naszym  przewodnikiem po  mrocznych zaułkach Nowego Jorku. Malone pokazuje nam, że podążając jego śladem musimy zachować czujność. Skorumpowani  to dramat pokazujący  drugie dno pracy w policji. Denny  od zawsze chciał zostać policjantem i zdecydowanie miał do tego powołanie. Pieniądze podobno  nie śmierdzą, więc nie zaszkodzi wzbogacić się kosztem bezwzględnego gangstera. Przestępczy półświatek jest podzielony na czarnych i białych. Sam Malone wielokrotnie był  w przeszłości posądzany o rasizm. Akcja książki nabiera tempa w momencie oskarżenia białego  policjanta o zamordowanie czarnoskórego  chłopaka. Nastolatek  nie miał przy sobie żadnej  broni. To głośna medialna sprawa, która doprowadza do  niekontrolowanych  zamieszek.

Winslow starał się zachować realizm  opisując koloryt lokalnego społeczeństwa. Zgrabnie pokazał, że segregacja rasowa nadal nie jest fikcją literacką. Pomiędzy przedstawicielami różnych raz istnieje ogromna przepaść. Nadal  istnieje podział na lepszych białych i  gorszych  czarnych. Denny Malone  jest postacią, która ma zapanować nad zbliżającą się medialną burzą. Winslow stworzył dopracowaną rozbudowaną fabułę w której  zgrabnie splatają się różne wątki. Autor wielokrotnie skłania czytelnika do myślenia. Trudno  było mi  jednoznacznie ocenić postać Malone’a. Z jednej  strony  wiedziałam, że jest skorumpowanym  gliną, z drugiej miałam świadomość, że zrobił sporo dobrego  dla miasta. Spodobał mi się jego  rys osobowości. To ciekawa postać, po  której  nie wiadomo czego  można się spodziewać. Wiedząc co  ma na sumieniu  nadal go  lubiłam. Nie podejrzewałam, że ta historia zakończy się w tak  drastyczny sposób.

„Możesz sobie powtarzać, że nie miałeś wyboru. Musiałeś to zrobić, tak? Dla rodziny, dla Claudette, dla partnerów. Możesz to  sobie wszystko  powtarzać i  to  jest prawda, ale nic nie zmienia faktu, że właśnie skrzywdziłeś brata policjanta. (…)”

Skorumpowani to genialny thriller policyjny. Autor zgrabnie pokazał, jak  działania lokalnych władz mogą oddziaływać na pracę funkcjonariuszy policji. Autor zgrabnie pokazuje jak  niewielki  impuls może przyczynić się do  przejścia na drugą stronę barykady. To wybitne studium ludzkiej psychiki. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu HarperCollins Polska.