Clare Swatman- Powtórka z miłości

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 392

 

Czy  wyobrażacie sobie sytuacje w której moglibyście wrócić do przeszłości i zmienić coś w waszym  życiu? Taką szanse dostała Zoe, główna bohaterka książki Powtórka z miłości Clare Swatman. Kobietę poznajemy w dniu śmierci jej męża. Ed ginie tragicznie w wypadku  drogowym. Zoe  jest  w rozsypce. Znalazła miłość swojego życia i nagle ją straciła. Bohaterka ma ogromne wyrzuty sumienia, ponieważ od jakiegoś czasu nie działo się za dobrze w jej małżeństwie.

„Wiem, że coś się zmieniło, już gdy  się budzę, zanim otworzę oczy. Podczas gdy umysł usiłuje ustalić, co to może być, przebiega mi przez głowę zwariowana myśl: może to  był jeden z tych  okropnych  koszmarów, a Ed jednak  wcale nie umarł? (…) Co jednak  sprawia, że dzisiejszy dzień jest  inny niż zwykle? (…)”

Clare Swatman  zastosowała ciekawy zabieg, postanowiła pozwolić Zoe cofnąć się w czasie o 20 lat. Autorka pozwoliła bohaterce na zmiane pewnych zdarzeń w przeszłości, które miały ogromny  wpływ na przyszłość pary. Narratorką powieści jest Zoe, wszystkie wydarzenia przedstawione z jej perspektywy. Bohaterka rozpoczyna studia. W domu  studenckim poznaje swojego  przyszłego  męża Eda. Początki ich miłości nie należały  do  łatwych. Poznajemy przemyślenia bohaterów na temat wspólnego życia i małżeństwa. W Powtórce z miłości Swatman poruszyła trudny  temat walki z niepłodnością  i usilnego  starania się o dziecko. Autorka pokazuje zachowania małżonków znajdujących się w tej sytuacji.

Najwięcej dowiadujemy się z książki o Zoe. Książka napisana jest  z jej perspektywy. Bohaterka mimo przeciwności  losu postanowiła zawalczyć o  miłość i zdobyć serce Eda. Zoe to  kobieta ambitna i  kreatywna. Odniosłam  wrażenie, że stawia karierę na pierwszym  miejscu,  nawet kosztem  założenia rodziny. Mimo  wszystko okazała  się osobą empatyczną.  Bohaterka postanowiła ratować swój związek, poszła nawet na kompromis i  zgodziła się na dziecko. Tylko  ona jest świadoma tej magicznej podróży w czasie. Dla jej otoczenia to  normalna rzeczywistość. Zoe zamierza wykorzystać swoją szansę na zmianę przyszłości i  uratowanie męża. Jesteście ciekawi  czy  jej się uda?

„Są chwilę, kiedy pragnę tylko, żeby  czas się zatrzymał i żeby nie zmieniło się zupełnie nic, nawet najdrobniejszy szczegół. (…)”

Powtórka z miłości to  lektura skłaniająca do  refleksji  nad własnym życiem. Autorka uzmysławia nam, że życie jest  kruche.  Powinniśmy  doceniać naszych  bliskich i wspólnie spędzone z nimi chwile. Zoe straciła ukochaną osobę  i nagle dostała szansę na naprawienie przeszłości.  Bohaterka ma szanse przemyśleć swoje przeszłe doświadczenia  i wprowadzić pewne zmiany. Ta historia okazała się bardzo  interesująca. Swatman pokazała dwa odmienne modele rodziny. Zgrabnie przelała na papier małżeńskie konflikty.  Bohaterowie w świecie Swatman to  postacie z którymi  możemy się identyfikować, to ludzie z krwi i  kości. Spodobało mi się, że autorka starała się zachować realizm, nie próbowała podkoloryzować pewnych  scen. Brawa należą  się również za poruszenie bardzo  trudnego tematu  starania się o dziecko. Autorka pokazała, jak  w tej  sytuacji  zachowuje się małżeństwo. Akt miłosny przeradza się w pewnym  momencie w mechaniczną czynność. Widać, że autorka przemyślała dogłębnie wszystkie wątki. Czytając były momenty,  gdzie  czułam się poruszona. Końcówka książki  była dla mnie bardzo  wzruszająca. W mojej ocenie Powtórka z miłości to  bardzo  wartościowa i  ponadczasowa powieść.

Kończąc lekturę byłam  usatysfakcjonowana. To świetna powieść obyczajowa poruszająca wiele ważnych tematów. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.