Chris Carter- Rozmówca

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 368

W 2010 roku w moje ręce trafiła  książka nieznanego mi autora. Po  lekturze miałam niezły mętlik w głowie i musiałam diametralnie zmienić sposób oceny thrillerów psychologicznych. Krucyfiks  autorstwa Chrisa Carter’a, bo  to  o nim mowa, nadal plasuje się w czołówce najlepszych książek, jakie miałam okazję  do  tej  pory  przeczytać. Zawsze z niecierpliwością wyczekuję premiery kolejnej książki  autora. Rozmówca to  ósmy tom  cyklu z psychologiem kryminalnym Robertem  Hunterem w roli  głównej.

„Ludzie, którzy utracili ukochane osoby w wyjątkowo brutalnych okolicznościach, o wiele łatwiej gubili swoją drogę w życiu, a upływ czasu nigdy nie okazywał się dla nich łaskawy. Ktoś, kto z jakichkolwiek przyczyn stał się świadkiem takiej gwałtownej straty, zwykle cierpiał o wiele bardziej. (…)”

Sygnał wideo połączenia przerywa spokojny wieczór Tany Kaitlin. Po odebraniu telefonu rozpoczyna się koszmar…  Szaleniec wymusza na zdesperowanej kobiecie udział w makabrycznym  quizie.  Tany’a ma za zadanie odpowiedzieć na dwa pytania. Nagrodą w konkursie jest życie jej najlepszej przyjaciółki. Jeśli się pomyli Karen Ward zginie, a jej przyjaciółka będzie zmuszona oglądać jej agonię… Jak  można się domyślić kosmetolożka odpowiedziała niepoprawnie na jedno z dwóch pytań. Sprawa  morderstwa Karen Ward trafia do sekcji szczególnie okrutnych przestępstw policji Los Angeles. W tej książce, tak samo jak w poprzednich tomach, na pierwszy plan wysuwa się postać szalonego  seryjnego  mordercy.

Warto  w trakcie lektury  na moment  zatrzymać się i zastanowić nad wątkiem  wszechobecnej cyfryzacji. Powoli zapominamy o realnym istnieniu na rzecz wirtualnej  egzystencji. Carter genialnie zobrazował współczesnego człowieka uzależnionego  od Internetu i  nowinek  technologicznych. Na własną prośbę  odzieramy się z  prywatności publikując coraz bardziej osobiste posty w mediach społecznościowych. A przecież ktoś może wykorzystać te informacje do swoich niecnych celów… Co  do samej książki- Carter pozostał przy standardowym  schemacie psychologicznej łamigłówki z lekką domieszką nowych technologii. Śledztwo toczy się dwutorowo- w realnym i wirtualnym świecie. Autor kolejny  raz krok  po kroku  zaznajamia czytelnika z analizą behawioralną. Doceniam walory  edukacyjne tej  pozycji.

W tym  tomie Carter nieco więcej uwagi  poświęcił  Hunterowi skupiając się (nareszcie!) na jego życiu osobistym. Robert  w końcu pokazał ludzką twarz,  co  mnie osobiście bardzo ucieszyło. Bo ile można w końcu  pisać o idealnym dziecku, genialnym psychologu, rodzinnych tragediach i  bezsenności? Po  burzliwych wydarzeniach z ostatnich  dwóch tomów Carter postanowił oszczędzić swoim bohaterom niepotrzebnych  rewolucji. W książce pojawiło się sporo postaci  drugoplanowych,  w tym  kobiecych. Śledząc kolejne tomy  odniosłam wrażenie, że Carter trochę dyskryminuje panie przedstawiając je w niekorzystnym świetle

„Czy to nie jest jedno z założeń psychologii? Powiedz coś z wystarczającą pewnością siebie, a większość ludzi ci uwierzy, nawet jeśli to kłamstwo. (…)”

Spodobał mi się sposób  w jaki autor wykreował seryjnego mordercę. Zimny, a do  tego bardzo brutalny szaleniec do ostatnich  stron był  dla mnie zagadką.  Dobrze, że Carter nie starał się nawet upchnąć mordercy  w konkretny schemat  pozostawiając  spore pole do  popisu policjantom. Ci  ostatni  mieli naprawdę  twardy  orzech  do  zgryzienia szukając motywu zbrodni. Carter stworzył bardzo  ciekawe studium psychiki mordercy. Przyznaje, że  zakończenie książki  wydało mi się wyrwane z kontekstu i nieco przypadkowe.

W mojej ocenie potencjał  tkwiący  w pomyśle niestety został  w pełni wykorzystany, a szkoda. Mimo wszystko Rozmówca to całkiem niezły, trzymający w napięciu thriller. Książka utrzymana jest w typowym dla autora stylu i  spokojnie zaspokoi oczekiwania nawet najbardziej wymagających czytelników. Z niecierpliwością czekam na polską premierę  dziewiątego  tomu serii.