Balans to niecodzienna biografia niemieckiego żużlowca który w 2009 roku podczas Półfinału Mistrzostw Świata Juniorów doznał wypadku w wyniku którego został sparaliżowany od pasa w dół. Czym różni się ta książka od innych? Nie uświadczycie w niej ani krzty użalania się. Sönke Petersen nie żyje przeszłością, nikogo nie obwinia o swój wypadek, skupia się za jasno sprecyzowanym celu, którym jest odzyskanie sprawności. Dla niego liczy się to co jest tu i teraz.
„Nie da się uciec od marzeń i od sportu, który kocha się całym sercem. Choć czasem człowiek woli udawać, że jest w nim więcej nienawiści, to prawdziwej miłości i pasji nie da się ukryć. (…)”
Balans to zbiór bardzo szczerych rozmów w których nie ma tematów tabu. Sönke należy do osób otwartych, zaraża optymizmem i nie brak mu poczucia humoru. W książce krok po kroku został przedstawiony proces rehabilitacji żużlowca. Dodatkowo Sönke dzieli się z czytelnikami swoimi doświadczeniami związanymi z pozyskiwaniem funduszy na kosztowne leczenie.W trakcie wyścigów żużlowych balansował na granicy życia i śmierci. Obecnie mężczyzna nie traci nadziei, że jeszcze kiedyś wsiądzie na motor. Sönke stara zachować równowagę realizując swoją pasje, pomimo ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.
Twórcy poradników motywacyjnych pełnymi garściami powinni czerpać z mądrości Sönke Petersena. W książce nie uświadczycie pustych frazesów i górnolotnych słów. Sönke swoją niecodzienną postawą motywuje innych ludzi (również tych pełnosprawnych) do podjęcia wysiłku, jakim jest walka o własne marzenia. Mężczyzna z dnia na dzień musiał przewartościować swoje życie i dokonać wielu trudnych wyborów. Mimo brutalnej diagnozy nie porzucił swojej pasji. Sönke dobitnie pokazuje, jak ważne w życiu osoby niepełnosprawnej jest działanie.
„Ciężko jednak zrozumieć tego, który całe swoje życie podporządkował wygrywaniu, a w jeden dzień przegrał. (…)”
Książka stanowi cenną lekcje empatii i tolerancji. Osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby, jak inni ludzie. Sönke dzielnie walczy ze społecznymi uprzedzeniami, a co najważniejsze nie poddaje się w swojej codziennej batalii. Osoby niepełnosprawne nie chcą litości i szeroko pojętej taryfy ulgowej, oczekują za to równego traktowania we wszystkich obszarach życia.
Nie da się zaprzeczyć, że powrót do sprawności kosztował mężczyznę sporo wysiłku. Sönke tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy odniósł sukces w życiu prywatnym i zawodowym. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że mężczyzna miał środki na kosztowne leczenie, na które nie każdego po tego typu wypadku byłoby stać. Sönke posiadał również kontakty w środowisku sportowym, dzięki którym mógł rozkręcić nowy biznes.
„Najwięcej nauki jest między wierszami, a pokochać życie bardziej pozwalają szczegóły, które na co dzień mijamy i nie umiemy zauważyć, choćbyśmy sobie o nie wybili zęby. (…)”
W trakcie lektury warto zwrócić uwagę na formę książki. Balans został podzielony na krótkie (ale jakże treściwe) rozdziały, poprzedzone hasłami przewodnimi. Każda część książki poświęcona jest konkretnej sferze życia żużlowca.W biografii nie zabrakło również archiwalnych zdjęć Sönke. Bardzo komfortowo czytało się tak zaprezentowane treści.
Balans to wartościowa pozycja, która od podszewki pokazuje z czym na co dzień przychodzi zmagać się osobom niepełnosprawnym. Książka stanowi cenne źródło wiedzy, szczególnie dla osób, które znalazły się w podobnej sytuacji.
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok