Angelika Nowak- Balans

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 178

Balans to niecodzienna biografia niemieckiego żużlowca który w 2009 roku podczas Półfinału Mistrzostw Świata Juniorów doznał wypadku  w wyniku którego został sparaliżowany od pasa w dół. Czym różni się ta książka od innych? Nie uświadczycie w niej ani krzty użalania się. Sönke Petersen nie żyje przeszłością, nikogo nie obwinia o  swój wypadek, skupia się za jasno sprecyzowanym  celu, którym  jest odzyskanie sprawności. Dla niego  liczy się to co jest tu  i  teraz.

„Nie da się uciec od marzeń i od sportu, który kocha się całym sercem. Choć czasem człowiek woli udawać, że jest w nim więcej nienawiści, to prawdziwej miłości i pasji nie da się ukryć. (…)”

Balans to zbiór  bardzo szczerych rozmów w których nie ma tematów tabu. Sönke należy do  osób otwartych, zaraża optymizmem i nie brak mu poczucia humoru. W książce krok po kroku został przedstawiony proces rehabilitacji  żużlowca. Dodatkowo Sönke dzieli się z czytelnikami  swoimi  doświadczeniami związanymi  z pozyskiwaniem funduszy  na kosztowne leczenie.W trakcie wyścigów żużlowych balansował na granicy życia i śmierci. Obecnie mężczyzna nie traci  nadziei, że jeszcze kiedyś wsiądzie na motor. Sönke stara zachować  równowagę realizując swoją pasje, pomimo  ograniczeń wynikających  z niepełnosprawności.

Twórcy poradników motywacyjnych pełnymi  garściami  powinni czerpać z mądrości Sönke Petersena. W książce nie uświadczycie pustych  frazesów i  górnolotnych słów. Sönke swoją niecodzienną postawą motywuje innych ludzi (również tych  pełnosprawnych) do  podjęcia wysiłku, jakim jest  walka o  własne marzenia.  Mężczyzna z dnia na dzień musiał  przewartościować swoje życie i  dokonać wielu  trudnych  wyborów. Mimo brutalnej diagnozy nie porzucił swojej pasji. Sönke dobitnie pokazuje, jak  ważne w życiu osoby  niepełnosprawnej  jest  działanie.

„Ciężko jednak zrozumieć tego, który całe swoje życie podporządkował wygrywaniu, a w jeden dzień przegrał. (…)”

Książka stanowi cenną lekcje empatii i tolerancji. Osoby niepełnosprawne mają takie same potrzeby, jak inni  ludzie. Sönke dzielnie walczy ze społecznymi uprzedzeniami, a co najważniejsze nie poddaje się w swojej codziennej batalii. Osoby  niepełnosprawne nie chcą litości  i  szeroko pojętej taryfy ulgowej, oczekują za to  równego  traktowania we wszystkich  obszarach  życia.

Nie da się zaprzeczyć, że powrót do  sprawności kosztował mężczyznę sporo wysiłku. Sönke tylko i wyłącznie dzięki ciężkiej pracy odniósł sukces w życiu prywatnym i zawodowym. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że mężczyzna miał środki  na kosztowne leczenie, na które nie każdego po tego  typu wypadku  byłoby stać. Sönke posiadał również kontakty w środowisku  sportowym, dzięki którym mógł rozkręcić nowy  biznes.

„Najwięcej nauki jest między wierszami, a pokochać życie bardziej pozwalają szczegóły, które na co dzień mijamy i nie umiemy zauważyć, choćbyśmy sobie o nie wybili zęby. (…)”

W trakcie lektury  warto zwrócić uwagę na formę książki. Balans został podzielony na  krótkie (ale jakże treściwe) rozdziały, poprzedzone hasłami  przewodnimi. Każda część książki poświęcona jest konkretnej  sferze życia żużlowca.W biografii nie zabrakło również archiwalnych  zdjęć Sönke. Bardzo komfortowo  czytało się tak zaprezentowane treści.

Balans to wartościowa pozycja, która od podszewki  pokazuje z czym  na co dzień przychodzi zmagać się osobom  niepełnosprawnym. Książka stanowi cenne źródło wiedzy, szczególnie dla osób, które znalazły  się w podobnej  sytuacji.

 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Psychoskok