Agnieszka Jucewicz, Grzegorz Sroczyński- Kochaj wystarczająco dobrze

no title has been provided for this book
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 250

 

Kochaj  wystarczająco dobrze to druga książka duetu  dziennikarskiego Agnieszki Jucewicz i Grzegorza Sroczyńskiego. Tym razem autorzy  postanowili zgłębić szeroko pojęty temat miłości w związkach. Książka to  zawiera wywiady z uznanymi polskimi  specjalistami z zakresu psychologii i psychoterapii, takimi  jak m.in.  Bogdan de Barbo. Bogdan Wojciszke, Wojciech Eichelberger czy Andrzej Depko. Z wykształcenia jestem psychologiem, więc nie mogłam  odpuścić sobie przyjemności zapoznania się z tym poradnikiem.

„Mit miłości romantycznej jest szkodliwy dlatego, że jest nierealny, bo konflikty są przecież nieuchronne w bliskich związkach. Nie ma jedności  pragnień, ludzie są różni. (…)”

Autorzy  skupili  się na jednym konkretnym  temacie, co zdecydowanie stanowi atut książki. Starali się rzetelnie zgłębić zagadnienie miłości i sądzę, że im się to  udało. Książka jest podzielona na krótkie  rozdziały przedstawiające jedno konkretne zagadnienie. Poradnik stanowi zbiór luźnych  rozmów, które skupiają się na różnych etapach związku.

Autorzy wraz ze specjalistami obalają mity i  przedstawiają pułapki  w które wpadają ludzie w relacjach intymnych. W dzisiejszych  czasach jesteśmy nastawieni  na maksymalizowanie szczęścia. Gdy coś idzie nie tak to odpuszczamy. Na wstępie podkreślony jest fakt, że w Polsce coraz więcej par się rozwodzi. Po czterech, pięciu latach związku  powstają zgrzyty, z którymi  pary nie mogą sobie poradzić. Często  wybiera się najłatwiejsze rozwiązanie czyli rozstanie, co jest przykrym trendem.

Miłość składa się z różnych etapów i  trzeba je zrozumieć. Nie zawsze będzie tak  jak  na początku  związku. Ludzie się zmieniają, uczucie również. Ważne jest żeby realistycznie  podchodzić do  związku. Autorzy wraz ze specjalistami zgłębiają najważniejsze problemy,  jakie pojawiają się  w relacjach intymnych. Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jakie niby  trywialne sprawy mogą być powodem konfliktów. Począwszy do odmiennego  zdania na pewne tematy na kwestii zarobków partnerów kończąc. Żeby  relacja była w pełni  satysfakcjonująca nie można tylko  brać,  ale trzeba również dać coś od siebie.

„Ludzie mają szansę zbudować satysfakcjonujący związek, jeśli  wiążą się w takim  momencie, w którym stali się osobni, ale jednocześnie zdolni do bliskości  z innymi. Bez osobności będzie zlanie, a bez bliskości- zimny kontrakt dwóch umysłów. (…)”

Poruszone zostało pojęcie zaangażowania, z którym często pary  mają problem. Niektórzy  ludzie otwarcie boją się zaangażować w obawie przed zranieniem. Powinniśmy szanować drugą stronę. Każdy z partnerów ma prawo  do  prywatności, niezależności i swobodnego wyrażania własnego  zdania. Nie możemy drugiej  strony  blokować, lub na siłę zmieniać. Kształtowanie dobrej  relacji  wymaga pracy obu  stron.

Poruszane zostało również zagadnienie związku z osobą narcystyczną. Specjaliści wyjaśniają czym  jest narcyzm i  jak osoba z taką osobowością postrzega zagadnienia miłości  i związku. Przedstawione zostały wzorce zachowań narcyzów w relacjach intymnych, a także reakcje ich parterów. Dziennikarze wraz ze specjalistami zgłębili również temat konfliktów w relacjach intymnych. Kolejne rozdziały skupiają się na zagadnieniach  seksu i  czerpania z niego  satysfakcji. Na końcu pojawia się trudny  temat zdrady  i  radzenia sobie z nią.

„Coraz częściej wchodzimy w małżeństwo  z nastawieniem, że ma ono  dawać wolność, rozrywkę i pozwalać na nieograniczony rozwój. Ma być mi  dobrze,  a jeśli nie jest, no  to  związek przestaje mieć sens. (…)”

Kochaj  wystarczająco dobrze to bardzo  wartościowa książka. Największą zaletą poradnika jest jego forma. To  prosty jasny  przekaz, napisany bardzo przystępnym językiem. Trudne tematy są poruszane w przestępny sposób. Każdemu  z nas zależy przecież żeby  czerpać ze związku satysfakcję. To poradnik w którym  poruszone zostały kwestie o które często wstydzimy się zapytać. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Agora.

 

.