Remigiusz Mróz- Oskarżenie

oskarżenie Remigiusz Mróz- Oskarżenie
Kategorie:
Gatunek:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 564

Znacie to uczucie, gdy  z niecierpliwością wyczekujecie kontynuacji  losów swoich ulubionych bohaterów?. Ja tak mam z Chyłką i Zordonem. Kończąc piąty tom nie mogłam już doczekać się premiery następnego. Remigiusz Mróz kolejny  raz mnie nie zawiódł. Czytałam Oskarżenie z wypiekami na policzkach. Rozpoczynając w 2016 roku  swoją przygodę z Chyłką i Zordonem nie podejrzewałam, że postacie przejdą taką ewolucje. Kordian dojrzał, a Joanna nauczyła się okazywać emocje. Oczywiście nie będę przesadzać z tą emocjonalnością u Chyłki. Zresztą podejrzewam, że to ciąża odmieniła  bohaterkę.

W tym  tomie trochę zabrakło mi Kromaka. Remigiusz Mróz poszedł w nieco innym  kierunku i proces kryminalny nie stanowił głównego wątku książki. Chyłka zostaje poproszona przez żonę byłego  działacza Solidarności o  pomoc. Kobieta twierdzi, że jej mąż jest niewinny i ma na to  dowody. Sprawę komplikuje fakt, że niebawem potem  umiera. Nic na Chyłkę nie działa tak pobudzająco  jak  tajemniczy splot zdarzeń. Prawniczka postanawia podjąć się obrony  Tadeusza Tesarewicza.

“Bo wiesz jak to mówią. Jeśli jesteś politykiem, aspiruj, by zostać prezydentem. Jeśli księdzem, dąż do bycia papieżem. Jeśli prawnikiem, próbuj zostać Chyłką.(…)
– Nią wprawdzie nie zostaniesz, ale same starania wystarczą -dodała. (…)”

Kordian po  niezdanym  egzaminie końcowym  zmaga się z lekką depresją. Po tragicznym  wypadku Chyłka przestała się do  niego odzywać. Widać, że chłopak jest w rozsypce. Zordon postanawia pomóc Chyłce w przygotowaniach do procesu  Tesarewicza. Sprawy komplikują się,  gdy zostaje oskarżony o  spowodowanie śmierci swojej matki. Czuć było, że Zordon  zalazł komuś za skórę. Spodobała mi się niezależność Kordiana. Nie jest  już ciapowatym aplikantem,  jakiego pamiętamy z Kasacji. Chłopak zdecydowanie wie, czego  chcę. Trochę zdziwiło mnie, że Mróz nie pociągnął wątku  jego związku z Chyłką.

Oskarżenie obfituje w nagłe zwroty akcji. Nie da się przewidzieć dalszego rozwoju zdarzeń. Remigiusz Mróz zgrabnie stopniuje napięcie. Oskarżenie jest niczym  bomba z opóźnionym zapłonem. Z każdą kolejną stroną czytelnik chcę więcej. Uwielbiam styl  autora. Zastanawiam się skąd Remigiusz Mróz bierze pomysły na kolejne wątki. Dialogi są jak zawsze ostre jak brzytwa, a Chyłka zaskauje nas na każdym  kroku. Nie podejrzewałam, że Remigiusz Mróz pójdzie w takim  kierunku. Autor kolejny  raz wplótł wątek Piotra Langera. Biznesmen kolejny  raz sporo namieszał w życiu głównych bohaterów. Osobiście nie podejrzewałam, że Zordon  jest zdolny  do  podjęcia tak drastycznych  kroków. Zakończenie książki to  istny majstersztyk.

Remigiusz Mróz każdą kolejną książką udowadnia mi, że jest pisarzem wszechstronnym. Nie pozostaje mi nic innego, jak z niecierpliwością czekać na premierę kolejnego  tomu przygód Chyłki i Zordona.

 • Mój tata czyta książki Mroza i bardzo mu się podobają 😉

  • Zakładka do książek

   🙂

 • Już od kilku miesięcy mam zamiar wreszcie dokończyć tę serię, bo kolejne tomy wychodzą w mgnieniu oka, a ja wciąż jestem na etapie pierwszego. Całkiem przypadł mi on do gustu i mam nadzieję, że w przypadku kolejnych części moja opinia będzie zbliżona do Twojej 🙂

  • Zakładka do książek

   Rozumiem. Dla mnie najmocniejszymi książkami w cyklu były Rewizja, Inwigilacja i właśnie Oskarżenie. Mam nadzieję, że kolejne książki Remigiusza Mroza Ci się spodobają 🙂

 • oliviaczyta

  Właśnie czytam i czuję, że to kolejna bomba jaką przygotował dla nas Mróz 🙂

  Pozdrawiam i zapraszam do mnie 🙂
  oliviaczyta.blogspot.com

  • Zakładka do książek

   To jedna z najmocniejszych części przygód Chyłki :). Z niecierpliwością czekam na siódmy tom 🙂

 • Za każdym razem, gdy czytam u Ciebie recenzję książki Mroza, to myślę: ‘a może jednak spróbuję?’ Jednak do tej pory nie potrafiłem się przekonać do tego autora. Zniechęca mnie trochę, że jest go za dużo – w księgarniach, w sieci, na półkach u znajomych. Dodatkowo nie pomaga mi świadomość ilości książek, które wypuszcza w danym roku… Sam nie wiem. A może jednak się skusić? 😉

  • Zakładka do książek

   Rozumiem Twoje obawy. Przeczytałam kilkanaście książek Mroza i śmiało mogę stwierdzić, że duża ilość nie przekłada się na spadek jakości jego kryminałów. Piszę dużo, a co najważniejsze na wysokim poziomie. Jego książki zapewniły mi wielokrotnie wysublimowaną rozrywkę. Jeżeli chodzi o kryminały jestem bardzo wymagającym czytelnikiem. Moim zdaniem powinieneś się skusić i zdecydowanie nie będziesz żałował. Polecam zacząć od serii z Chyłką i Zordonem, w tym cyklu Mróz wymiata. Jedyną książką autora, która totalnie mi się nie podobała było w Cieniu prawa. Ale każdemu pisarzowi może zdarzyć się gorsza powieść.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Uuu! Jak wysoka ocena! I to kolejnego tomu… Kurczę, myślę, że mam podobną blokadę jak niektórzy. Za dużo Mroza i ta obawa, że jednak się nie polubimy. Albo jeszcze gorzej… tak mi się spodoba, że nagle przeczytam wszystkie jego książki 😉

  • Zakładka do książek

   Obstawiam raczej drugą ewentualność 🙂 . Ja do Mroza podchodziłam dość sceptycznie, a obecnie jest jednym z moich ulubionych autorów. Polecam Ci serię z Chyłką. Oskarżenie zdecydowanie zasłużyło na tak wysoką ocenę 🙂 .

 • Muszę w końcu po nią sięgnąć 🙂

  • Zakładka do książek

   Polecam cały cykl 🙂

 • Pingback: Chyłka w akcji # 6: Oskarżenie Remigiusza Mroza - unSerious()