Remigiusz Mróz- Behawiorysta

Behawiorysta Remigiusz Mróz- Behawiorysta
Kategorie:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 496

Tym  razem zabrałam się za książkę mojego  ulubionego autora. Remigiusz Mróz- co  można by o  nim napisać? Na pewno jest najbardziej  płodnym autorem. Fani thrillerów prawniczych  znają go  z cyklu o mecenas Chyłce i aplikancie Oryńskim. Sama miałam okazje poznać bliżej autora podczas spotkania w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

“Oto twoje nuty. Wybierz dobrze ,bo od twojego ruchu zależy melodia ich życia. (…)”

Behawiorysta jest całkowicie inną książką względem poprzednich  tytułów autora. Książką o szalonym mordercy  z muzyką klasyczną w tle.  Jak dla mnie genialny pomysł. Mróz w każdej  kolejnej książce pokazuje, że stać go  na więcej. Cała historia zaczyna się od akcji  zamachowca nazwanego  przez media Kompozytorem. Terrorysta  zajął jedno z opolskich  przedszkoli. Co więcej szaleniec zagroził, że będzie mordował personel i dzieci. A wszystko  transmituje w Internecie na stronie o  nazwie Koncert Krwi. Dla policji akcja stanowi niezwykłe wyzwanie, z którym  lokalne władze nie mogą sobie poradzić. O pomoc zostaje poproszony były  prokurator Gerard Edling, który  jest znawcą mowy ciała.

Bohater wykreowany  przez Mroza jest  postacią dość złożoną. Lekko ekscentryczny, kultura i  dobre maniery  zajmują u  niego  pierwsze miejsce. Jest  człowiekiem obytym i oczytanym. Stanowi  godnego rywala dla wspomnianego  Kompozytora. Manipuluje innymi  wykorzystując swoją ogromną wiedzę z zakresu komunikacji  niewerbalnej. Podejmuje bardzo ryzykowną grę. Na uwagę zasługuje fakt, że Kompozytor stosuje eksperymenty psychologiczne względem uczestników swojego show. Kolejne wydarzenia wzbudzają wiele sprzecznych  emocji. Po  wybory  jakie mają podjąć Ci  ludzie są ekstremalne. Remigiusz Mróz igra z czytelnikiem. Niby coś się wyjaśnia, a tutaj  nagle następuje nagły zwrot akcji w najmniej spodziewanym  momencie.

“Fakt, że zataiłeś wszystko nawet przed sobą. Nie wiesz, że ludzie nie posiadają sekretów? To one posiadają ich.  (…)”

Spodziewałam się czegoś innego, szczególnie bazując na opisie z tyłu okładki. Otrzymałam literacką bombę z opóźnionym  zapłonem. Bo  akcja dosłownie wybucha. Wiedziałam, że Mroza stać na wiele, ale jego  pomysły czasem przekraczają granice mojej wyobraźni. Rozwój  wydarzeń mnie zaskoczył. Szczególnie, że zamachowiec został  bardzo szybko  zdemaskowany. Sama zastanawiałam się jakie były  motywy,  które popchnęły go do tak  skrajnych działań. Końcówka była bardzo  mocna i niespodziewana.

Książka pod względem  technicznym jest  bardzo  dopracowana. Szczególnie wątki  psychologiczne. Postaci są barwne i  nieszablonowe, można by  napisać, że jak zawsze w świecie Mroza. Na uwagę zasługuje postać prokurator Beaty Drejer. Była bystra,  momentami  ironiczna i z pewnością nieustępliwa.

“Do sądu przychodzi się po wyrok, a nie po sprawiedliwość. (…)”

To z pewnością mocny  thriller. Mróz przyzwyczaił swoich  czytelników do  pewnego wysokiego poziomu i  nadal go utrzymuje. Książka jest nieszablonowa, intrygująca i wciągająca. Z każdą kolejną stroną chce się więcej. Behawiorysta to  powiew świeżości i lekka odmiana względem poprzednich powieści autora. Książka zdecydowanie zasługuje na uwagę  i z czystym sumieniem ją polecam!

 • Ilekroć widzę recenzje książek pana Mroza, tylekroć zastanawiam się czemu tak właściwie czuję do jego twórczości niechęć, skoro nawet jej nie poznałam. I nigdy nie umiem sobie odpowiedzieć na to pytanie. Może po prostu to jeszcze nie mój czas na te książki, ale jeśli zacznę przygodę z twórczością R. Mroza to właśnie od tej książki 🙂

  • Zakładka do książek

   Rozumiem ;). Ja najbardziej polecam serię z Chyłką, bo ubóstwiam te książki

 • Ajj, aż wstyd się przyznać, że jestem całkowicie do tyłu z Mrozem 🙁
  Ale za to jestem już wpisana na listę do wypożyczenia Kasacji z biblioteki, więc w końcu ją dorwę 😀 Tyle osób się o to bije, że na co dzień nie ma jej w ogóle do wypożyczenia xd

  Pozdrawiam cieplutko! ♥

  • Zakładka do książek

   To przygoda z Mrozem przed Tobą :). Kasacja to świetny wybór. W zeszły roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu wybrałam się na spotkanie z autorem. Uznałam za punkt honoru przeczytanie przynajmniej jednej książki autora. Wybór padł na Kasacje. Zaczęłam późnym wieczorem, a skończyłam w nocy, wciągnęła mnie nieziemsko. Teraz z niecierpliwością czekam na każdą kolejną książkę z serii o Chyłce i Zordonie. Nieprzeciętny humor i wartka akcja są cechą charakterystyczną tego cyklu. Z innych pozycji polecam trylogię z komisarzem Forstem, która zresztą niebawem nie będzie trylogią bo szykuje się publikacja czwartej części :P.

   Pozdrawiam serdecznie

 • Mróz także jeszcze przede mną ale musi poczekać na swoją kolej 🙂 Słyszałam różne opinie: od zachwytu po całkowitą niechęć wobec tego tym chętniej sięgnę po jego książki.

  • Zakładka do książek

   Polecam autora, piszę jak nikt inny, ma bardzo charakterystyczny styl. A co do opinii- zdecydowanie są podzielone, ale to jest kwestia czytelniczego gustu 🙂 .

 • Czytam recenzję książek Mroza i zachwycam się opisami, ale tak naprawdę, ani jednej do tej pory jego książek nie przeczytałam. Nie wiem czemu, ale mam intuicję i książki mnie wołają. Tutaj jest cisza. Ciekawa jestem dlaczego 🙂
  Dziękuję za odwiedzinki 🙂

  • Zakładka do książek

   Behawiorysta jest dość specyficzną książką o innym klimacie, niż przykładowo seria thrillerów prawniczych o Chyłce i Zordonie. Zresztą ta seria jest najbardziej wyrazista i zbiera najwięcej pozytywnych opinii 🙂