Oliver Sacks- Rzeka świadomości

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 242

Rzeka świadomości to ostatnia książka w dorobku Olivera Sacksa. Autor to światowej sławy neurolog, uznany popularyzator wiedzy na temat mózgu. W Rzece świadomości Oliver Sacks ze znaną sobie dociekliwością rozprawia o naturze nie tylko  ludzkich  doświadczeń. Książka podzielona jest  na rozdziały prezentujące największe odkrycia naukowe ostatnich kilku wieków, stanowiące źródła intelektualnej fascynacji  autora.

„Jeśli  jeden aspekt nauki wiąże się ze współzawodnictwem i  rywalizacją, to  drugi wyrasta z epistemologicznych nieporozumień i schizm, które mają bardzo głęboki charakter. (…)”

Pierwsze rozdziały skupiają się wokół badań Karola Darwina. Sacks przedstawił pokrótce zarys teorii ewolucji z uwzględnieniem jej roli dla rozwoju nauki. Na podstawie licznych przykładów autor wykazuje istotę procesów zmysłowych u roślin i bezkręgowców. W dalszej części książki Sacks przybliża postać Zygmunta Freuda, który co  ciekawe pełnymi garściami czerpał z dorobku Darwina. Barwna opowieść o losach twórcy psychoanalizy przeplatana jest kolejnymi odkryciami w z zakresu neurologii i psychiatrii.

„Pamięć wyrasta nie tylko z doświadczenia, lecz także z współdziałania z innymi umysłami. (…)”

Oliver Sacks odpowiednio dozuje przekazywane informacje. Stopniowo wprowadzane zostają pojęcia percepcji, pamięci, żeby  na końcu przejść do tematu świadomości. Autor nie szczędzi czytelnikowi barwnych opisów przeplatanych licznymi przykładami z własnego doświadczenia i nie tylko. Sacks zaskoczył mnie swoim sposobem formułowania myśli. Skomplikowane treści przedstawione zostały w prosty , a co najważniejsze- bardzo zrozumiały sposób. Nie da się ukryć, że Sacks dysponuje ogromną wiedzą z zakresu wielu naukowych dziedzin, a do  tego dokładnie wie co zrobić, żeby zainteresować czytelnika. Mnie osobiście szczególnie zaintrygowały opisy zachowań chorych z zaburzeniami neurologicznymi.

Gdyby wszystkie podręczniki  naukowe były  formułowane w taki  sposób przyswajanie wiedzy byłoby niewysłowioną przyjemnością. Rzeka świadomości uczy, bawi, a co  najważniejsze skłania do dogłębnych refleksji nad istotą ludzkiego życia. Polecam!

 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka