Michelle Frances – Ta dziewczyna [AUDIOBOOK]

no title has been provided for this book
Kategorie: ,
Wydawnictwo:
Przeczytane:

Laura miała wszystko- bogatego męża, szczęśliwą rodzinę, karierę i piękny dom. Kobieta nie podejrzewała, że jej życie runie niczym domek kart wraz z pojawieniem się Cherry. Dziewczyna zawróciła w głowie Danielowi i nie spocznie, aż nie zrealizuje swojego plan. Cherry jest bystra, słodka i niezmiernie ambitna, wydaje się być idealną partnerką. Laura podejrzewa, że dziewczyna nie jest do końca szczera z jej synem i coś ukrywa. Kobieta postanawia przeprowadzić prywatne śledztwo i uzyskać więcej informacji na temat Cherry. Tak się składa, że niektóre tajemnice nie powinny nigdy wyjść na jaw…

Zawsze to samo: w życiu liczyło się to, gdzie się urodziłeś i w jakiej rodzinie. (…)”

Na audiobook zdecydowałam się ze względu na lektorkę- Ewa Abart genialnie interpretuje thrillery i lubię poznawać jej kolejne interpretacje. Moje pierwsze spotkanie z prozą Michelle Frances nie mogę zaliczyć do udanych z kilku względów, pozycja ta była dość męcząca. O ile książka zaczęła się dość interesująco, o tyle do dalszej części scenariusza wkradła się niebezpieczna przewidywalność, która pogrzebała dobrze zapowiadającą się fabułę. Ta dziewczyna to historia rodzących się podejrzeń, które mogą zagrażać czyjemuś szczęściu. Michelle Frances zestawiła paranoje przewrażliwionej matki z dobrymi intencjami młodej dziewczyny, której życie nigdy nie rozpieszczało. Wraz z rozwojem fabuły dynamika historii diametralnie się zmienia i w zasadzie niczego nie mogłam być pewna. Laura została przedstawiona jako przewrażliwiona matka, która chce wyeliminować dziewczynę swojego syna. Z początku mnie drażniła, później zrozumiałam jej emocje i jej działania nie były już dla mnie aż tak irracjonalne.

„Jakież to niewłaściwe, jakie śmieszne: sądzić, że nie może być z kimś z innego środowiska, że inni są od ciebie lepsi, bo mają pieniądze. (…)”

Z Cherry miałam większy problem- na początku nawet ją polubiłam, była sympatyczna i inteligentna, ale dalsza transformacja bohaterki pozostawia wiele do życzenia. Autorka trochę przesadziła i z psychopatii wyszła ostra, nieprzyjemna dla oka groteska. Trzon fabuły stanowi historia wzajemnych złośliwości, kłamstw i tajemnic, które wyniszczają obie bohaterki. Oko za oko, ząb za ząb w takiej wersji mnie nie przekonały, było za ostro i nazbyt irracjonalnie, fabuła straciła na wiarygodności za sprawą serii aktów zemsty. Daniel był naiwny, mimo inteligencji i dobroci serca, nie wniósł za wiele do tej opowieści. Irytował mnie schematyzm i dominujące stereotypy, brak realizmu również znacznie zaburzył odbiór książki. Zakończenie było do przewidzenia, właściwe całość była dla mnie w pewnym sensie odtwórcza. Jedynym plusem tej pozycji jest interpretacja Ewy Abart, która sprawiła, że mimo całej listy mankamentów audiobook był całkiem przyjemny w odbiorze.

Ta dziewczyna okazała się niedopracowanym thrillerem psychologicznym, serią pomyłek, które nigdy nie powinny mieć miejsca. Rozumiem, że w książce mogą pojawić się mankamenty, tutaj niestety było ich za dużo. Pozycja ta była za słaba, żeby komukolwiek ją polecić. Na razie nie mam ochoty zapoznać się z pozostałymi książkami autorki.