Małgorzata Rogala- Zapłata

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 352

Zapłata to moje pierwsze spotkanie z twórczością Małgorzaty Rogali. Autorka rozpoczęła swój nowy cykl bardzo mocnym akcentem i  do  końca książki udało jej się utrzymać szybkie tempo. Zapłata nie jest klasycznym kryminałem, a Rogala stawia na innowacyjne rozwiązania. Teraźniejsze wydarzenia przeplatane są intrygującymi retrospekcjami sięgającymi do roku 1993. Pierwsze skrzypce w nowym cyklu kryminalno- psychologicznym grają funkcjonariusze Agata Górska i Sławomir Tomczyk.

Pokazywała, że jest silna i świetnie sobie radzi, ale Tomczyk czuł, że gdzieś w głębi tkwi mała, skrzywdzona dziewczynka, której kiedyś odebrano poczucie bezpieczeństwa. (…)”

W pierwszej  części książki poznajemy smutną historię dwóch dziewczynek, wykorzystywanych seksualnie przez znajomego  pediatrę. Justyna i Agata razem opracowały perfekcyjny plan pozbycia się kłopotliwego doktora. Dziewczynki wysyłają anonim w którym grożą ujawnieniem przewinień lekarza. Udaje im się w ten sposób raz na zawsze pozbyć kłopotliwego problemu. Później  akcja przeskakuje do  2005 roku, jesteśmy świadkami brutalnego napadu, w którym ginie młody  chłopak. Główny świadek wycofuje swoje zeznania, a oprawcy pozostają bezkarni. Teraźniejsze wydarzenia związane są ze sprawą morderstwa młodego prawnika w jednym z warszawskich klubów nocnych. W męskiej  toalecie odnaleziono zwłoki mężczyzny, najprawdopodobniej został otruty. Kamery monitoringu nie uchwyciły  całego zajścia, a tym samym sprawca zbrodni  pozostaje nieuchwytny.

Sprawa trafia do wydziału  zabójstw lokalnej komendy policji, śledztwo poprowadzą starszy  aspirant Agata Górska i komisarz Sławomir Tomczyk. Raport toksykologiczny wykazał, że ofiara została otruta miksturą sporządzoną z igieł cisu. W krótkim odstępie czasu od pierwszego morderstwa ginie najlepszy przyjaciel pierwszej ofiary. On również został otruty. Morderca posiada rozległą wiedzę z zakresu botaniki i wie, jak zadać ból swoim ofiarom. Wszystko wskazuje na to, że obecne śledztwo jest ściśle powiązane z brutalnym morderstwem Filipa Błońskiego z 2005 roku. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że Agata jest  najbliższą przyjaciółką narzeczonej ofiary śmiertelnego pobicia. Pytanie czy jej prywatne odczucia wpłyną na jej ogląd sytuacji.

Zaczyna się wyścig z czasem, bo potencjalnych ofiar może być więcej. Policjanci od początku  pozostają na straconej pozycji, morderca jest inteligentny i nie popełnia błędów. Od początku  czytelnika ciekawi motyw zbrodni, bo  sytuacja długo pozostaje bardzo niejednoznaczna. Fabuła książki została bardzo  zgrabnie skonstruowana. W książce na próżno szukać klasycznych rozwiązań. Małgorzata Rogala stawia na własne, często dość szalone pomysły. Przedstawione wydarzenia mogły mieć miejsce w realnym życiu, konstruując fabułę autorka postawiła na realizm. Główni bohaterowie to  przeciętni  funkcjonariusze i  normalni ludzie z całym pakietem wad. Akcja osadzona została we współczesnej Warszawie, a Rogala dodatkowo zadbała o odpowiedni społeczny koloryt.

Poza perfekcyjnie skonstruowanym wątkiem kryminalnym w książce nie zabrakło humoru sytuacyjnego. Główne wydarzenia zmieszane zostają z elementami obyczajowymi. Małgorzata Rogala stawia na naturalność, co  najlepiej widać śledząc zachowania głównych bohaterów. Fabuła może i  nie jest nazbyt skomplikowana, ale z pewnością ma niepowtarzalny  charakter. Autorka burzy schematy i udowadnia, że czasem warto zaryzykować stawiając na niekonwencjonalne rozwiązania. Agata Górska i Sławek  Tomczyk  tworzą zgrany  duet  zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Bohaterowie wiedzą, że niezależnie od sytuacji mogą bezwarunkowo  na sobie polegać. Rozwiązanie zagadki stanowi dla czytelnika twardy  orzech  do  zgryzienia i pozostanie tajemnicą praktycznie do ostatnich  stron książki.

Ludzie często zaczynali rozumieć, co zrobili innym, dopiero wtedy, gdy doświadczali tego samego. (…)”

Zapłata  dzięki bardzo niekonwencjonalnej mieszance fabularne można zakwalifikować jako kryminał. W książce nie brakuje akcji, a do  tego można natrafić na kilka miłosnych uniesień. Małgorzata Rogala sporo  miejsca poświęca sferze emocjonalnej swoich  bohaterów. Dawno nie spotkałam się z tak  charakterystycznym i nietypowym  zarazem narzędziem  zbrodni. W przypadku tej książki sprawdza się powiedzenie, że mniej oznacza więcej. Rogala rozbudowuje kilka głównych wątków, nie chcąc mieszać w głowie czytelnikowi. Portret psychologiczny  mordercy został bardzo misternie i z rozwagą skonstruowany. Uwielbiam kryminały właśnie w takim wydaniu. Szkielet fabuły przypominał mi znany z pierwszych  książek Tess Gerritsen schemat. Mogłabym jeszcze długo rozwodzić się nad zaletami  Zapłaty.

Misternie skonstruowana fabuła przekona najbardziej wymagającego  czytelnika. Zapłata to fenomenalny kryminał, napisany na najwyższym  poziomie. Na uwagę zasługuje dopracowane tło psychologiczne obnażające całą prawdę o  ludzkiej naturze. Przedstawiona historia udowadnia, że nasza przeszłość może wpływać na teraźniejsze wydarzenia. Swoją powieścią Małgorzata Rogala potwierdza, że nic co  ludzkie nie jest jej obce. Zapłata jest czymś na kształt współczesnej wersji   Zbrodni i kary Dostojewskiego. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czwarta Strona