Mairi Wilson- List z przeszłości

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 528

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak przeszłość może wpływać na nasze obecne życie. A co w sytuacji, gdy nie znamy swojej historii? Kłamstwa przekazywane z pokolenia na pokolenie mogą spowodować kryzys tożsamości. Lexy Shaw dostaje od życia trudną lekcję. W tragicznym wypadku ginie jej matka- Isobel. To  nie koniec nieszczęśliwych wypadków. Ursula, opiekunka Isobel umiera w wyniku upadku ze schodów. Na domiar złego Lexy rozstała się z narzeczonym, który szybko  pocieszył się wiążąc się z nową kobietą.

Dziewczyna jest zagubiona, a chaos w jej głowie zostaje pogłębiony  przez dziwne odkrycie. Przy okazji  załatwiania formalności u prawnika w sprawie spadku po zmarłej Ursuli okazje się, że kobieta miała syna. Do rąk Lexy trafia również tajemnicza teczka. Dziewczyna jest zdeterminowana żeby poznać rodzinny  sekret. Pikanterii historii dodaje fakt, że tożsamość tajemniczego  wujka jest skrzętnie ukrywana. Pytanie komu zależy na tym, żeby  sekret nie wyszedł na światło dzienne? Lexy pilnie studiuje dokumentacje Ursuli. Dziennik i listy zmarłej opiekunki Isobel utwierdzają dziewczynę w fakcie, że coś jest na rzeczy. Zdeterminowana kobieta postanawia odkryć skrzętnie skrywaną tajemnicę i udaje się w podróż do Malawi. Jesteście ciekawi tego, co ją tam spotka? Czy szantaż jednego z głównych bohaterów odnośnie pozytywny  skutek?

Już dawno nie czytałam tak mistrzowsko skonstruowanego thrillera. List  z przeszłości zrobił  na mnie ogromne wrażenie. Autorka zastosowała bardzo ryzykowny zabieg zdradzając w połowie książki czytelnikowi szczegóły  tajemnicy sprzed lat. Ten  zabieg sprawił, że fabuła powieści stała się ciekawsza. Zdarzenia przedstawione przez Mairi Wilson są przekazane bardzo wiarygodnie. Poza relacją bohaterki  mamy okazje zapoznawać się z listami i dokumentacją innych bohaterów. Od książki trudno  jest się oderwać. Razem z autorką odbywamy  podróż w czasie między współczesną Szkocją, a Malawi sprzed lat. Autorka na każdym  kroku  zaskakuje nas swoim talentem pisarskim,
Mairi Wilson zadbała o świetną kreacje bohaterów w swojej powieści. Zarówno postaci  pierwszoplanowe, jak i drugoplanowe przykuwają uwagę. Mi najbardziej spodobała się Lexy. Przez całą książkę przeszła kompletną transformacje. Początkowo dziewczyna była łatwowierna i ulegała wpływom  najbliższych. Potem w jej  życiu  nastąpiła istna rewolucja. Bohaterka stała się stanowcza i już nie pozwoliła innym rządzić swoim życiem. Spodobała mi się jej determinacja i ten przysłowiowy błysk  w oku.
Książka porusza wiele istotnych  kwestii. Autorka zadbała, żeby  zgrabnie połączyć wątki obyczajowe z elementami kryminalnymi. Mairi Wilson pokazuje, jak ogromne pieniądze i wpływy  zmieniają ludzi. Dodatkowo autorka zobrazowała najczystszą postać zemsty tłumionej  przez lata. Bohaterami  targają różne namiętności. Akcje w książce śledzi się z zapartym  tchem. Autorka zgrabnie pokazuje, jak błędy z przeszłości mogą rujnować naszą teraźniejszość. List z przeszłości to książka z morałem. Na każdym kroku autorka skłania czytelnika do refleksji. Mamy okazje zapoznać się z licznymi dylematami  moralnymi. Mairi Wilson postawiła  na innowacyjne rozwiązania i nie bazowała na utartych literackich schematach. Zakończenie było ukoronowaniem książki.
List z przeszłości to jeden  z najlepszych thrillerów, jakie udało mi się przeczytać w 2017 roku. Mari Wilson pokazała się z najlepszej strony. Z chęcią zapoznam się z innymi  książkami autorki. Polecam!
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.