Leonard Cohen- Księga miłosierdzia

ksiega-milosierdziaa Leonard Cohen- Księga miłosierdzia
Kategorie:
Seria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 116

Loonard Cohen- piosenkarz, pisarz, poeta, taka kolejność powinna być właściwa. Miał niekwestionowany talent muzyczny i literacki. Znany  z takich utworów jak In my secret life, Hallelujah, I’m your men, czy You Want It Darker. Zarówno w jego  muzyce, jak i tekstach skupia się na elementach  egzystencjalnych, piosenkarz szczególnie upodobał sobie tematykę ludzkiego przemijania. W 1984 wydał tomik poezji zatytułowany Księga miłosierdzia, zawierający 50 psalmów. Książka stanowi  odzwierciedlenie jego relacji z Bogiem, która na przestrzeni lat różnie się kształtowała i z pewnością była bardzo  burzliwa, a sam piosenkarz w końcu nawrócił się po  latach zwątpienia. Księga miłosierdzia nieprzypadkowo  została wydana w Polsce w rocznice śmierci Cohena, ta publikacja miała na swój upamiętnić wielkiego  artystę.

Każdy,  z opublikowanych w książce psalmów, ma bardzo osobisty charakter. Większości tekstów nie da interpretować się wprost, zawierają wiele skomplikowanych  metafor i tylko znajomość życia i  twórczości Cohena może pomóc w rozwikłaniu zawartych w nich przesłań. Książka ma bardzo intymny charakter i sądzę, że autor nieprzypadkowo wybrał taką, a nie inną formę literacką, żeby  w pełni oddać swoje przesłanie. Z każdej  strony biją emocje- gniew, zwątpienie, strach, a czasem nawet radość z otrzymanego błogosławieństwa. Cohen obnaża ludzkie ułomności i słabostki, odwołując się do  pierwotnych  instynktów, które niejednokrotnie sterują naszym życiem sprowadzając nas na złą ścieżkę, z której trudno nam powrócić. Pisząc autor bazuje na własnym doświadczeniu, poniekąd wstydząc się swojej burzliwej przeszłości. Grzeszył, ale postanowił się nawrócić, prawdziwa więź z Bogiem  jest dla niego  błogosławieństwem, za które postanowił w końcu podziękować w najpiękniejszy możliwy  sposób. Książka pierwszy  raz została wydana w dniu  pięćdziesiątych  urodzin autora, który wreszcie znalazł  odwagę do  spisania swoich modlitw. Warto  zaznaczyć, że polskim  tłumaczeniem książki zajął się Daniel Wyszogrodzki  polski  dziennikarz muzyczny, specjalista w dziedzinie twórczości Leonarda Cohena.

W trakcie lektury  nie da się nie zauważyć dużego  wpływu religii  judaistycznej i chrześcijańskiej, do  której autor wielokrotnie się odwoływał w swoich psalmach. Dla osób  niezaznajomionych  z Pismem Świętym większość tekstów może być niezrozumiała, co zdecydowanie utrudnia właściwy odbiór książki. Cohen w swoich psalmach  wielokrotnie nawiązuje do  swojego życia i twórczości, które interpretuje przez pryzmat doświadczenia. W tej książce między dobrem, a złem nie ma jasno zaznaczonej  granicy, a sam  autor wielokrotnie dziękuję Bogu za nawrócenie i całe okazane miłosierdzie. Długo  zastanawiałam się cóż sensownego  mogłabym napisać o tej konkretnej  książce. Biorąc pod uwagę gąszcz metafor lektura nie należała do  najłatwiejszych, ale nie ukrywam, że w pewnym momencie stała się wysoce satysfakcjonująca, gdy  już zrozumiałam zawarte w niej przesłanie. Autor operuje przepięknym, bardzo poetyckim językiem, który dodatkowo podnosi wartość tej pozycji. Cohen  w pewnym  momencie rozpoczął  otwartą polemikę z tymi, którzy z miłosierdziem  otwarcie walczą w imię osiągania swoich własnych celów. Powinniśmy się otworzyć na Boga, głosić Jego słowo i z wdzięcznością przyjąć  jego  łaskę. Księga miłosierdzia bezapelacyjnie jest wartościową lekturą skłaniającą nas do przemyślenia ziemskich spraw i  otworzenia się na dzieło naszego Stwórcy. Cohen w gąszczu przypowieści ukrył ważne przesłanie, co zrobić, żeby być szczęśliwym i pogodzonym z losem.

Księga miłosierdzia  należy do  trudnych lektur, ze względu na niełatwy do interpretacji  przekaz. Cohen odwołuje się do swojego życia, przeszłego bólu  i  cierpienia, wspominając wspaniały moment nawrócenia. Wahał się, był niepewny i przepełniony lękiem, ale postanowił nawiązać z Bogiem szczerą relację. Pisarz w swoich psalmach  obnaża najmroczniejsze zakamarki  ludzkiej psychiki, pokazując, że każdy z nas zasługuję na łaskę bożą. Książka z pewnością spodoba się fanom twórczości Cohena, zarówno tej muzycznej, jak i literackiej. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu REBIS

ksiega-milosierdziaa Leonard Cohen- Księga miłosierdzia