Laura Ruby- Zapadła dziura. Bone Gap [PRZEDPREMIEROWO]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Autor:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 352

 

Mimo, że w literaturze YA nie gustuje to książka Zapadła dziura. Bone Gap bardzo mi się spodobała. Autorka zgrabnie opisuje życie nastolatków w niewielkiej  mieścinie Bone Gap. Laura Ruby świetnie oddała małomiasteczkowy klimat. Główni bohaterowie zmagają się z licznymi problemami wieku dojrzewania. Niektórzy są stygmatyzowani, inni jawnie ignorowani. Całą historię przedstawioną w książce otacza magiczna aura. Momentami powieść przypomina klimatyczną baśń. Czy tym razem dobro wygra?

W niewyjaśnionych  okolicznościach zostaje porwana Róża. Nikt nie wie, komu mogłoby  zależeć na uprowadzeniu dziewczyny. Lokalna policja szybko  zamyka śledztwo. Sprawa zaginięcia przyjaciółki nie daje spać Finnowi, który postanawia  odnaleźć Różę. Chłopak przezywany przez okolicznych mieszkańców Lunatykiem  jest marzycielem i niepoprawnym romantykiem. Na co dzień towarzyszy mu wierna klacz. Wraz z bratem próbuje prowadzić normalne życie. Los jednak przygotował dla niego  trudny scenariusz. Zakochuje się w Petey, która do najurodziwszych dziewczyn nie należy. W książce przeplatają się losy  mieszkańców Bone Gap na przemian z historią tajemniczej Róży.

Czy piękno może być przekleństwem? Wszystkie zawody miłosne, jakie spotkały młodą Polkę związane były z jej oszałamiającą urodą. Wielu mężczyzn ignorowało jej intelekt skupiając się na przepięknej otoczce. Uroda Róży przyczyniła się do  jej porwania. Historia dziewczyny  jest  bardzo smutna. Na drodze do szczęścia spotkało ją wiele przykrości. Róża jednak się nie załamała. Dziewczyna na swój sposób  była uparta i zdeterminowana. Spodobała mi się jej postawa. Nie podejrzewałam, że będzie zdolna do tak drastycznych  kroków, żeby wyswobodzić się oprawcy.

Z zaciekawieniem śledziłam również historię Finna, któremu  wiecznie wiatr wiał w oczy. Chłopak mimo wszystko  się nie poddawał. Wielokrotnie zaskoczył mnie swoją życiową mądrością. Finn pokazał mi  prawdziwe oblicze miłości. O  gustach zresztą się nie dyskutuje. Chłopak musiał szybko  dorosnąć po  nagłej  ucieczce matki z nowo poznanym bogatym ortodontą. Na każdym kroku widać  dojrzałość Finna. Od początku  poważnie podchodzi do relacji  z Petey i nie może zrozumieć  rodzących się w głowie dziewczyny wątpliwości  .

Mimo