Kristin Hannah- Słowik

Tytuł: Słowik

Autor: Kristin Hannah

Liczba stron: 560

Wydawnictwo: Świat Książki

Moja ocena: 10/10

 

 

Można by napisać, że temat II Wojny Światowej został wyczerpany. Nic bardziej mylnego. Kristin Hannah akcje książki  umieszcza we Francji  będącej pod okupacją niemiecką. Słowik to  powieść fikcyjna, zainspirowana losami Andrée de Jongh. Kobieta była belgijską działaczką ruchu oporu, pomogła zorganizować trasę przerzutową „Comet Line” dla uciekinierów z obozów jenieckich.  Słowik traktuje o odwadze, determinacji i bohaterstwie kobiet.

„- Mam nadzieję, że nigdy się nie dowiesz, jaka jesteś krucha, Isabelle.
– Nie jestem krucha – zaperzyła się.
– Wszyscy jesteśmy, Isabelle – powiedział z cieniem uśmiechu. – Tego właśnie uczy nas wojna. (…)”

Słowik został Książką Roku 2016  w kategorii powieść historyczna w dorocznym plebiscycie portalu lubimyczytać.pl. Sięgając po ten tytuł nie wiedziałam czego  mogę się spodziewać. Słowik wzbudził we mnie sporo emocji, to  książka, która na długo zapadnie mi w pamięci. Kristin Hannah  przedstawia w powieści  losy dwóch francuskich  sióstr- Isabelle i Vianne. Młodsza z nich to  buntowniczka, bujająca w obłokach. Isabelle ma niewyparzony  język i trudno jej panować nad sobą. W obliczu wojny wie, że chcę walczyć w imię kraju. Vianne  to  spokojna, poukładana mężatka, wychowująca małą córeczki. Isabelle po  wyrzuceniu z kolejnej  szkoły  dla dziewcząt zostaje przez ojca wysłana do siostry. W Paryżu  robi się niebezpiecznie pod okupacją niemiecką. W domu Vianne zakwaterowany zostaje niemiecki oficer- kapitan Beck.

„Proś o pomoc, kiedy jej potrzebujesz i pomagaj, kiedy możesz. (…)

Książka napisana jest z rozmachem. Fabuła jest przemyślana  i dopracowana. Jest to  powieść niezwykła, momentami wręcz magiczna. Historii towarzyszy  bardzo  specyficzny klimat związany z wydarzeniami wojennymi. Kristin Hannah  pokazuje jakich  drastycznych zmian dokonuje wojna w ludziach. Strach i ból połączone są z miłością i namiętnością. Autorka porusza wiele trudnych i  bolesnych tematów w bardzo  taktowny sposób. Kristin Hannah pokazuje nowy  wymiar empatii. Nawet w czasach wojny powinno pozostać się wrażliwym na nieszczęście innych.

Bohaterki  zostały  przedstawione na zasadzie kontrastów. Z pozoru nic kobiet nie łączy. Młodsza siostra ma pretensje do  tej  starszej o to, że opuściła ją kiedy ta najbardziej  jej potrzebowała. Wydaje się, że nie dojdą do  porozumienia. Vianne wydaje się słaba i  strachliwa, późniejsze wydarzenia pokazały, że jest kobietą cechującą się ogromną odwagą. Isabelle praktycznie od samego  początku  wplątuje się w działania ruchu oporu. Obie bohaterki to  postacie wyraziste na swój  sposób. Swoimi czynami na długo  pozostaną w głowach czytelników. Sama śledziłam losy  sióstr z zapartym  tchem i kibicowałam im.

Wydaje nam się, że miejsca są ważne. Wspomagają nasze wspomnienia, chcemy powracać tam, gdzie byliśmy szczęśliwi. Ale to nie miejsca, ale ludzie sprawiają, że czujemy się dobrze… (…)”

 

Śmiało mogę stwierdzić, że Słowik stanowi arcydzieło gatunku. Książkę cechuję piękny, plastyczny język i  bardzo ciekawy styl. Autorce zależało na tym żeby pokazać relacje międzyludzkie w nowej odsłonie. Wojna wszystko skomplikowała, a ludzie stali  się wobec siebie bardzo nieufni. Ekstremalne warunki wywołują skrajne relacje, a Kristin Hannah opisała je w bardzo  barwny sposób. Autorka przelała na papier losy ludzi, którzy w obliczu zagrożenia śmiercią pomagali ratować niewinnych. Czytając wielokrotnie byłam wzruszona działaniami kobiet. Słowik działa niczym bomba emocjonalna z opóźnionym  zapłonem, książka porusza, czasem nawet wprawia w osłupienie. Autorka pokazuje, że w trakcie wojny najważniejsi są ludzie i ich czyny. Kobiety pokazane są z innej  strony. Są odważne i waleczne. Główne bohaterki mają czasem  więcej odwagi  niż niejeden mężczyzna.

Słowik to książka doskonała, istny majstersztyk . Autorka przelała na papier historię, która na długo pozostanie w mojej  pamięci. O trudnych  sprawach  traktuję w piękny sposób. Słowik to  książka o miłości, odwadze i silę ducha. Polecam!