Katerina Diamond- Belfer

Tytuł: Belferbelfer-211x300 Katerina Diamond- Belfer

Autor: Katerina Diamond

Liczba stron: 368

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Moja ocena: 8/10

 

 

Z debiutami bywa tak, że nigdy  nie wiadomo czego można się spodziewać. Katerina Diamond przeszła samą siebie i z pewnością na długo jej  nazwisko  pozostanie mi w pamięci. Książka jest mocna, mroczna i dopracowana. Śmiało mogę napisać, że jest to  jeden  z lepszych thrillerów, jakie kiedykolwiek miałam okazje przeczytać.

“Jego przeszłość była tak ciemna, tak niewyobrażalnie ponura, że czasami  myślał, że lepiej czuje się w sytuacjach całkowicie pozbawionych nadziei. (…)”

Od pierwszych  stron czuć lekki klimat grozy. Czytelnik zostaje wprowadzony w intymną, makabryczną tajemnicę. Zło ma tendencję do  tego, żeby  wracać i tak jest również w tym  przypadku. Pewna mroczna historia z przeszłości wraca wraz z nietypowym prezentem. Zamordowany  zostaje dyrektor ekskluzywnej  szkoły, a cała zbrodnia upozorowana zostaje na samobójstwo. Ciekawiło  mnie, co  takiego złego  musiał zrobić ten człowiek, że zasłużył na śmierć. Tajemniczy mściciel  mnie intrygował. Akcja nabiera tempa i giną kolejne osoby w bardzo  nietypowy  sposób. Początkowo  ciąg zbrodni  nie układa się w żaden wzór.

Śmiało mogę stwierdzić, że książka nie jest skierowana do  osób wrażliwych. Niektóre elementy nawet mnie gorszyły. Autorka zgrabnie łączy przeszłość z teraźniejszością. Motywem przewodnim książki jest zemsta za dawne przewinienia. Była zbrodnia, więc musi  być kara. Ukarani  mężczyźni  nie spodziewali się po  latach  takiej kumulacji  zła. Nie lubię książek zahaczających  o  tematykę pedofilii i znęcania się nad słabszymi, te wątki wzbudziły we mnie sporo emocji. Diamond porusza trudne tematy, ale robi to  taktownie. W książce nie ma wulgarności i trudno  szukać taniej  sensacji.

“Ona nigdy nie była tą silną. Czekała na wybawienie, a trwało to całą wieczność. To było to, właśnie się stało, tego dnia, tego  mokrego, paskudnego dnia, który odmieni jej życie. Tego dnia w końcu  poczuje, że jest coś warta. (…)”

Autorka zgrabnie połączyła historię kilku  osób. Na uwagę zasługuje postać pewnej  studentki weterynarii. Abbey Lucas zostaje brutalnie zgwałcona przez dwójkę studentów. Nikt, łącznie z jej ojcem nie wierzy w jej wersje wydarzeń. Uczelnia nie ma zamiaru  piętnować oprawców, winą za gwałt obarczając wyłącznie dziewczynę. To  bardzo  trudny  temat. Autorka nie starała się tej  historii, ani  spłycić, ani wyostrzyć. Osobiście czułam się zbulwersowana faktem, że  władze uczelni nie zrobiły nic żeby  ukarać winnych. Zirytowało mnie, że studenci dzięki pieniądzom swoich rodziców uciekają przed odpowiedzialnością za swój czyn. Autorka kolejny raz pokazała, że wyrządzone zło wraca, czasem  w innej  odsłonie. Sama historia została przedstawiona w sposób ciekawy i dość nieszablonowy. Abbey  Lucas to  postać, która zasługuje na uwagę. Ta młoda kobieta mimo traumatycznych wydarzeń się  nie poddała i do końca pozostała silna. Bohaterka na długo pozostanie mi w pamięci. Nie podejrzewałam również, że będzie zdolna do  tak drastycznych kroków.

Główne skrzypce w książce grał pewien nietypowy  morderca. Tym razem nie  mamy do czynienia z niezrównoważonym  psychopatą. Ofiara staje się katem. Parker West   to  niepozorny  chłopak, skromny dziedzic fortuny. Na co dzień pracuje w muzeum  pomagając restaurować zabytkowe eksponaty. Od początku  próbowałam zrozumieć jego  postać. Autorka podawała strzępy  informacji z jego  historii. Pierwotnie uważałam go  za bestię, jak  się okazało niesłusznie. To  mężczyzna wrażliwy, odarty z intymności i szacunku przez brutalnych  oprawców. Parker ma silną osobowość i mści się za wyrządzone zbrodnie. Mordowanie ludzi  nie sprawia mu przyjemności. Robi to  żeby uchronić niewinnych  chłopców przed tym,  co spotkało go  w przeszłości.  Wbrew pozorom to postać bardzo pozytywna. Widać, że sporo  pracy autorka włożyła w wykreowanie  tego bohatera. Jego przeszłość ciekawi i jednocześnie mrozi krew w żyłach.

“Adrian wiedział, że diametralnie zmienił perspektywę i życie stanie się bardziej skomplikowane, niż dotąd było, ale mimo to  lepsze niż życie z klapkami na oczach. W sumie wolał poznać prawdę bez  względu na to, jak paskudna by była. (…)”

Czytając miałam ciarki  na plecach. Nie podejrzewałam, że książka będzie, aż tak mocna i  nieszablonowa. Belfer  to  powieść dojrzała i  przemyślana. Trudno  dopatrywać się w niej błędów i  potknięć debiutanta. Widać, że autorka nie chciała  odtwarzać znanych nam  schematów tylko stworzyć coś własnego  i  niepowtarzalnego. Skonstruowała świetną fabułę z morałem. Książka skierowana jest do  wymagających czytelników. Belfer skłania do zastanowienia się nad kilkoma dylematami. Autorka nie ocenia, to  zadanie pozostawia czytelnikowi. Postacie w jej świecie są bardzo  wyraziste i  dopracowane. To  ludzie z krwi i kości w pakiecie z wadami i słabościami.

Belfer to mocny  thriller. Książka trzyma w napięciu od pierwszej do  ostatniej  strony. To  pozycja idealna dla fanów thrillerów. Sama z niecierpliwością czekam na kolejna książkę autorki. Polecam!

 

 • Świetna recenzja 😉 miałam w planach te pozycje jednak po przeczytaniu Twojej recenzji wprost nie mogę sie doczekać .
  Pozdrawiam

  • Zakładka do książek

   Dzięki :). Książka zdecydowanie zasługuje na uwagę :).

 • Świetna recenzja 😉 nie pozostaje mi nic jak tylko przeczytać książkę.

  • Zakładka do książek

   Dzięki :), książkę z czystym sumieniem polecam, to świetny thriller.

 • Chyba trochę za ciężki kaliber jak dla mnie, jednak myślę, że książka jest warta przeczytania.
  Pozdrawiam!

  • Zakładka do książek

   To dobry thriller, ale autorka porusza ciężką tematykę, tak ja napisałam powyżej- ta książka nie jest skierowana do osób wrażliwych.

 • To na podstawie tej książki powstał serial? Bo właśnie jakiś czas temu ten tytuł obił mi się o uszy w kontekście jakiegoś serialu. Po Twojej recenzji nabrałem dużej ochoty na tę książkę, tym bardziej że wywołała u Ciebie tak duże emocje 🙂

  • Zakładka do książek

   Serial nie jest na podstawie książki (o ile masz na myśli polską produkcje o tym samym tytule).

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Dorota Ka

  Chyba nie słyszałam wcześniej o tym thrillerze. Lubię ten gatunek, jednak gdy sceny są zbyt mocne książkę źle mu się czyta, bo jestem na pewne opisy zbyt wrażliwa. Coś mi mówi, że ta konkretna książka może być dla mnie za ciężka.
  Mam nadzieję, że się nie obrazisz, ale chciałam zapytać, czy od początku wiadomo jaka jest rola Parkera w tej książce? Jeśli nie, to wkradł Ci się spojler do tekstu 😉

  • Zakładka do książek

   Tożsamość mordercy nie jest tajemnicą. To był zamierzony ruch autorki, bo czytelnika powinno interesować dlaczego, a nie kto. To taki malutki spoiler.

   • Dorota Ka

    A to chyba że tak 🙂

 • Nie spodziewałam się, że to może być aż taki dobry thriller. Muszę koniecznie go poznać.

  • Zakładka do książek

   To mocny, trzymający w napięciu thriller. Gdybym nie przeczytała wcześniej, że to debiut autorki, sama bym się nie domyśliła. Książkę z czystym sumieniem polecam 🙂

 • To nie jest gatunek, który preferuję, ale kto wie 🙂 może i ja się skuszę 😀

  • Zakładka do książek

   Jeżeli się skusisz, na pewno nie pożałujesz :).

 • Na pewno ten tytuł będę miała na uwadze, bardzo mnie zainteresowałaś.

  • Zakładka do książek

   🙂

 • Jestem ciekawa tej książki 😉

  • Zakładka do książek

   Polecam :).

 • Uwielbiam debiuty, które zapierają dech w piersiach. Zawsze wyobrażam sobie autora, który przez lata dopieszcza swoje dzieło, które kurzy się w szufladzie biurka, jedynie po to, aby usłyszeć od wydawcy, że ta powieść to hit! 😉
  Niestety większość ostatnich debiutów to książki pisane na szybko, w celu zdobycia rozgłosu… Dlatego świetnie, że Belfer okazał się dobrą książką, na którą nie zmarnowałaś swojego czasu 😉

  • Zakładka do książek

   Belfer, to bardzo dobry debiut, książka trzyma wysoki poziom :).