Jo Nesbø- Pragnienie

no title has been provided for this book
Autor:
Gatunek:
Przeczytane:
Ocena:
Liczba stron: 464

 

Jo Nesbø to norweski pisarz oraz muzyk poprockowy. Szerszemu gronu czytelników znany jako autor cyklu powieści kryminalnych,  w których bohaterem jest policjant Harry Hole. Łączna sprzedaż jego  książek  przekroczyła 30 milionów. Nesbø w 2010 roku otrzymał honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru za całokształt twórczości.

To moje pierwsze spotkanie z powieścią Nesbø z Harrym  Hole w roli głównej, z pewnością nie ostatnie. Śmiało mogę stwierdzić, że autor zalicza się do mistrzów gatunku. Czytelnicy musieli  czekać ponad trzy lata na kontynuacje przygód bohatera. Pragnienie to  mroczna podróż śladami bezwzględnego mordercy.

„Istnieje tylko jeden znany sposób na pozbycie się wyimaginowanych potworów. Sprawdzenie, czy naprawdę są.(…) „

Książka spełnia wszystkie wymagania nieprzeciętnego  thrillera. Jest wciągająca. Przesycona nieprzewidywalną akcją. Autor wprowadza czytelnika w grę, której wygraną będzie odkrycie tożsamości mordercy. Książka jest skierowana do  czytelników o mocnych  nerwach, zdecydowanie jest przesiąknięta przemocą.

Harry Hole porzucił pracę w policji na rzecz kształcenia adeptów sztuki policyjnej. Dodatkowo walczy ze swoimi słabościami i duchami  przeszłości. Według mnie posiada wszelkie cechy idealnego  śledczego. Jest  cierpliwy, zdyscyplinowany, inteligentny i  przenikliwy. Lekkie nieokrzesanie dodaje mu tylko charakteru Potrafi świetnie łączyć fakty i nie da się ograć przestępcy.

 „Dziedziczność to jak wróżba, której zamówienia żałujesz. My, ludzie, nigdy nie lubiliśmy tego co nieodwracalne. Na przykład śmierci. (…)”

Czytelnik może poznać od kuchni pracę kryminalistyka, dowiedzieć się kilku  ciekawostek z zakresu medycyny sądowej. Na  uwagę zasługuje postać pewnego lekarza i  historia jego relacji rodzinnych. Nesbø zadbał o  dopracowanie postaci drugoplanowych.

Oslo zalewa fala brutalnych morderstw. Szaleniec żelaznymi szczękami kąsa ofiary doprowadzając do śmierci  poprzez wykrwawienie. Kobiety połączył fakt, że wszystkie umawiały się na randki  za pośrednictwem znanej  aplikacji.

„Martwym należy się priorytet przed żywymi. (…)”

Początkowo  czytając byłam zdezorientowana, bo  szybko  ujęto podejrzanego. A tutaj psikus, bo akcja toczy się dalej. Nesbø wprowadza kolejne postacie. Z jednej  strony komplikuje fabułę, z drugiej upraszcza. Autor z każdą kolejną stroną coraz bardziej mnie zaskakiwał. Po ostatniej  scenie jestem  ciekawa dalszych  losów bohatera.

To zdecydowanie niebanalna powieść dla fanów gatunku. Podobał mi się świetny styl, zgrabna narracja oraz niebanalny pomysł na zbrodnię prawie doskonałą.

Z czystym sumieniem polecam!