Gabrielle Bernstein- Wszechświat Cię wspiera

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Liczba stron: 224

Pierwszy  raz postanowiłam nie wystawiać oceny  książce. Kończąc lekturę poradnika Gabrielle Berenstein śmiało mogę stwierdzić, że nie nadaje na tych samych falach,  co autorka. Wszechświat cię wspiera w mojej ocenie nie jest  książką złą. Według mnie najnowszy poradnik autorki  skierowany jest do dość specyficznego grona odbiorców, do  którego  ja niestety, albo stety nie należę.

„Jako duchowa aktywistka uważam, że to właśnie życie  w miłości  daje  nam największą moc, dzięki której możemy  zwalczyć lęk w naszych  czasach. Miłość usuwa wszelki lęk. (…)”

Cała książka opiera się na teorii o uzdrawiającej mocy Wszechświata,  który nie stawia na naszej drodze przeszkód nie do  przejścia. Cała otoczka związana z ćwiczeniem jogi,  medytowaniem i wizualizowaniem przyszłych osiągnięć jakoś do  mnie nie trafiła. Jestem  zwolenniczką rozwiązań mających naukowe podstawy, więc jakoś trudno było mi  w trakcie lektury  popłynąć razem z autorką próbując wykonać kolejne sugerowane przez nią ćwiczenia. Sam pomysł na poradnik oceniam jako trafiony, trochę gorzej wypadła jego realizacja. W trakcie lektury często miałam   wrażenie, że w kółko czytam o tym  samym. W książce zaskoczyło mnie, że Berenstein poza swoimi duchowymi  przesłaniami dyskretnie przemycała w fakty znane z psychologii  i psychiatrii. To dało mi cień nadziei, że lektura poradnika nie będzie czasem straconym. Zresztą nie od dziś wiadomo, że poczucie lęku jest jednym z głównych objawów większości zaburzeń depresyjnych  i  nerwicowych. Berenstein wielokrotnie upatrywała przyczyn problemów ludzkich  w negatywnych  emocjach zmiksowanych z wypaczoną percepcją bieżących zdarzeń. Czułam się zmęczona czytając kolejne stopnie analizy zachowań osób opisywanych  przez Berenstein. Niektóre wątki  można było  skrócić, co mogłoby korzystnie wpłynąć na odbiór poradnika

„Przypominam sobie o tym,  kim  byłam dziesięć lat  temu:  uzależnioną od narkotyków dwudziestopięciolatką, która nie miała żadnego poczucia bezpieczeństwa. Byłam dziewczyną, która żyła w strachu, zwątpieniu i  niepewności. Dziś jestem  kobietą, która żyje w świetle. (…)”

Poradnik składa się z dwunastu  rozdziałów poświęconych konkretnym,  wybranym przez autorkę zagadnieniom. Każdy  z nich  zawiera kilka uniwersalnych  przesłań z instrukcją, w jaki  sposób można osiągnąć wyznaczone cele. Książka jest  napisana w pozytywnym  duchu i należy do  tych  lekkich i przyjemnych w odbiorze. Autorka wielokrotnie odwołuje się do swojego doświadczenia i co mnie zaskoczyło –  mimo  dość mrocznej przeszłości nie wybiela się.

Książkę Wszechświat cię wspiera uznaję za interesującą i dość niekonwencjonalną formę poradnika. Filozofia Gabby  Berenstein do mnie nie trafiła, ale można Wam się spodoba.

 

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.