Dagmar Bach- Cynamon, sekrety i ja

no title has been provided for this book
Kategoria:
Wydawnictwo:
Przeczytane:
Liczba stron: 424

Czekałam z niecierpliwością na trzeci, ostatni tom cynamonowej serii autorstwa Dagmar Bach. Pokochałam wykreowaną przez nią rzeczywistość, której najważniejszymi momentami są nagłe przeskoki do paralelnego świta, poprzedzane równie subtelną, jak i kuszącą wonią cynamonu. Vicky powoli ogarnia chaos,  jaki zapanował w jej życiu. Nie wie jeszcze, że czeka ją niebawem całe mnóstwo fascynujących wydarzeń…

Vicki powoli  przyzwyczaja się do swojego  nowego  stylu życia, dyktowanego przez przeskoki. Niecodzienne wycieczki do świata równoległego pomogły jej rozwikłać sporo newralgicznych zagadek, przy okazji kilka rodzinnych sekretów w końcu  ujrzało światło dzienne. Niestety osobowość jej paralelnego alter ego jest daleka od ideału, Victoria nie spocznie, aż porządnie nie namiesza w życiu Vicky. Nad stworzonym niedawno miłosnym raju  również zawisły deszczowe chmury,  gdy  na horyzoncie pojawiła się była dziewczyna Konstantina. Vicky ma twardy  orzech  do zgryzienia po usłyszeniu przykrego  wyznania dziadków. Nastolatka nie wierzy w winę swojego ojca i nie spocznie, aż nie rozwikła zagadki kryzysu w związku rodziców. Będzie musiała poważnie zająć się genezą tajemniczych  przeskoków.

Zakręciła mi się łezka w oku na myśl, że to już koniec przygód szalonej nastolatki. Na przestrzeni  całej  serii pojawiło się sporo pytań,  na które w końcu udzielono satysfakcjonującej odpowiedzi. Pod względem tempa Cynamon, sekrety i ja jest  najbardziej dynamiczną częścią serii, w książce dzieje się sporo. Jak prześledzi się dokładnie zachowanie Vicky na przestrzeni  wszystkich tomów, to śmiało można stwierdzić przeszła ogromną, a do  tego jakże fantastyczną transformację osobowościową. Dagmar Bach wie dokładnie, jak namieszać w życiu nastolatki, a do  tego  sprawić, że zastany chaos zaintryguje złaknionego wrażeń czytelnika. Ostatnia część stanowi zarazem tę najbardziej rodzinną, w której sporo  wyjaśnia się w losach nieco szalonej familii.

Poza elementami lekko sensacyjnymi nie zabrakło również całej palety emocji, od szczęścia i ekscytacji  na smutku i zwątpieniu  kończąc. Na uwagę zasługuje motyw podróży w czasie, który ma w sobie coś wyjątkowego. W świecie wykreowanym przez Dagmar Bach tajemnicze przeskoki  to coś więcej niż niezwykłe epizody, wydarzenia rozgrywające się w świecie alternatywnym  są kluczowe dla codziennego życia Vicky. Autorka nie kopiuje znanych rozwiązań, wykorzystuje tylko i wyłącznie własne, jakże fantastyczne pomysły. Złe rzeczy, które  się tam wydarzyły, mają realny  wpływ na to co dzieje się tu i  teraz,  co  daje do myślenia i ma fundamentalne znaczenia dla dalszej  egzystencji bohaterów. Początkowo przeskoki wiązały się z całym  mnóstwem kłopotów wszelakiej maści, w trzecim tomie w końcu  udało mi się odkryć ich pozytywną stronę. Szczerzę zazdroszczę Dagmar Bach jej  kreatywności, odwagi i determinacji  w realizacji wymagających scenariuszy. Niemka dokładnie wie, co zrobić, aby  zaciekawić czytelnika, od książki dosłownie nie mogłam się oderwać.

Poza serią fantastycznych przeżyć, jakie zapewnia nam lektura, pochwalić należy spójność historii, w której każdy kolejny  element  perfekcyjnie współgra z całością. Obracamy się w świecie nastolatków, a mimo to nie napotykamy na irytującą niedojrzałość czy ten charakterystyczny młodzieńczy infantylizm. Szaleni młodzi bohaterowie idealnie pasują do zaproponowanej rzeczywistości, a do  tego nikt nie wychodzi  przed szereg. Są sprawy  ważne i ważniejsze, na całe szczęście zostały one zgrabnie rozdzielone. Vicky napotyka na coraz to nowe, często ekscytujące sytuacje, niektóre za to  napawają ją lekiem. Widzimy zagubioną nastolatkę, która ujarzmia niebezpieczny żywioł, co  jest  na swój sposób fascynujące. Z tej  historii  można wyciągnąć wiele morałów, Dagmar Bach przypomina nam o najważniejszych wartościach,  bez których nasza egzystencja byłaby pusta.

Cała trylogia wniosła w moje życie wiele pozytywnych emocji i nadziei, Vicky  zaraża optymizmem i tą charakterystyczną życiową energią. Dzięki cynamonowej  serii możemy na chwilę oderwać się od tu i  teraz i przenieść do wymarzonego świata, w którym rządzi tajemnicza magia. Seria skierowana jest do nastolatków, ale również starsi  czytelnicy  spokojnie się w niej odnajdą. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu  Media Rodzina