Cheryl Bachelder- Mieć odwagę służyć [PRZEDPREMIEROWO]

no title has been provided for this book
Kategoria:
Gatunek:
Przeczytane:
Ocena: ,
Liczba stron: 176

 

Wielokrotnie wspominałam, że bardzo  rzadko sięgam po poradniki. Nie mogłam  jednak  odmówić sobie przyjemności zapoznania się z najnowszą książką Cheryl Bachelder. Mieć odwagę służyć to książka innowacyjna pokazująca nowe podejście do  zagadnienia przywództwa w firmie. Lider tym ujęciu musi posiadać odwagę, która umożliwi u  prowadzenie swojego  zespołu do  wyznaczonych   celów  oraz pokorę, aby  bezinteresownie służyć innym w trakcie realizacji kolejnych  przedsięwzięć.

„Kiedy zostajesz liderem,  ludzie czekają, aż staniesz w świetle jupiterów na środku sceny. Wszystkie oczy są  skierowane na ciebie- wyczekują, by  zobaczyć, kim jesteś, co  powiesz i  zrobisz. W końcu  jesteś przywódcą. (…)

Książka została opracowana na bazie osobistych doświadczeń autorki  zdobytych  w trakcie jej  długoletniej pracy. Cheryl Bachelder obrazuje nam  co powinien  robić przywódca żeby  osiągnąć ponadprzeciętne wyniki. Spodobały mi się pytania zawarte w formie refleksji umieszczone w ramkach  w każdym rozdziale.

Autorka dokonała rewolucji Popeyes Louisiana Kitchen, w ciągu  kilku  lat poprawiając wyniki  firmy. Cheryl Bachelder obrazuje nam na czym  powinien skupić się lider w swojej  pracy. Autorka pokazuje  nam jak  ważne są relacje lidera z innymi członkami organizacji jak, np. pracownikami niższego szczebla lub franczyzobiorcami. W przywództwie nie chodzi o to, żeby okazywać swoją wyższość w hierarchii  służbowej. Powinniśmy  poprzez wzajemny kontakt dążyć do  osiągnięcia wspólnych  celów.

Autorka obrazuje, że powinniśmy zacząć od wyznaczenia sobie śmiałe celu  w pełni  uzasadnionego  biznesowo. Powinniśmy  początkowo  skoncentrować się na kilku  kluczowych czynnościach. Później należy przeznaczyć odpowiednie środki  na realizacje celu, pokazując tym  samym, że jest on słuszny. Lider powinien stworzyć warunki  pracy pozwalające pracownikom  rozwinąć skrzydła i  pokazać się z najlepszej  strony. Kolejne osiągnięcia powinny  być systematycznie raportowane. W pracy lidera nie ma miejsca na przypadki  wszystko  musi  być skrzętnie przemyślane i  odpowiednio opracowane.

„Przywództwo służebne to  nastawienie, by  odpowiednio podejść do każdej osoby będącej częścią firmy. (…)”

Lider ma zadanie zmierzyć się z trudnymi  problemami  pojawiającymi  się w organizacji. Przywódca nie może bać się podejmować inicjatywy  mającej  na celu  poprawę sytuacji  firmy. Autorka podkreśla również, że liczby  nie kłamią podkreślając wagę sporządzania systematycznych raportów. Poza elementami związanymi  z modelem służebnego przywództwa mamy okazje zapoznać  się z zasadami obowiązującymi w Popeyes Louisiana Kitchen. Autorka obrazuje nam, jakie cechy powinien  posiadać dobry  lider.

Książka jest napisana prostym językiem, co  jest  jej  zdecydowaną zaletą. Autorka nie stara się wychodzić  z perspektywy ekspertki. Sama podkreśla, że w trakcie wieloletniej pracy zawodowej  zdarzało się jej popełniać błędy. Spodobało mi się, że Cheryl Bachelder zgrabnie wyjaśnia kolejne pojęcia. Autorka krok po  kroku przedstawia nam kompletny  model służebnego  przywódcy.

Cheryl Bachelder pokazuje, jakie cechy  powinien  posiadać dobry  lider i jakich zachowań powinien się wystrzegać. Książka napisana jest w sposób mądry i stanowi ciekawe źródło wartościowej wiedzy. Mimo  małych  rozmiarów zawiera wiele ważnych  informacji. Dawno  nie czytałam już tak  dobrze napisanej książki. Wcześniej  nie miałam również okazji  zapoznania się z zagadnieniem służebnego przywództwa. Podczas studiów realizowałam specjalność z zakresu psychologii pracy  i  organizacji, aczkolwiek jeszcze nigdy  nie spotkałam się z tak  innowacyjnym  podejściem. Autorka wielokrotnie w książce odwołuje się do  wiedzy i doświadczenia innych ekspertów.

„Z każdym awansem lider oddala się od ludzi, od faktów i rozeznania, które potrzebuje, by kierować. Uważne słuchanie i  stałe uczenie się stanowią antidotum na oddalanie się od rzeczywistości. (…)”

Mieć odwagę służyć to bardzo dobrze skonstruowany poradnik. Dawno nie czytałam tak mądrze napisanej książki poruszającej tak  trudną tematykę.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Studio Emka.