Alex Kava- Epidemia

Tytuł: Epidemia epidemia-211x300 Alex Kava- Epidemia

Autor: Alex Kava

Liczba stron: 320

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Moja ocena: 5/10

 

 

Alex Kava to amerykańska pisarka, autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Szerszemu gronu czytelników znana jest ze swojego  cyklu  powieści, których główną bohaterką jest agentka FBI Maggie O’Dell. Epidemia to trzecia część  nowej serii opisującej losy Ryder’a  Creed’a. Mężczyzna  jest byłym żołnierzem, który obecnie posiada firmę zajmującą się szkoleniem i wykorzystywaniem w celach śledczych psów poszukiwaczy.

Z przykrością stwierdzam, że Epidemia mnie rozczarowała W moim odczuciu książka jest dużo słabsza od poprzednich powieści autorki. Nawet miałam wrażenie, że jest  napisana na siłę. Nie będę ukrywać, że jestem fanką autorki. Przeczytałam wszystkie książki Alex Kavy i tym  bardziej jest mi żal.

Już z tytułu można domyślić się, co stanowi główny wątek powieści. W lesie pies tropiący odnajduje zwłoki młodej kobiety. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że dziewczyna popełniła samobójstwo skacząc do rzeki z kieszeniami wypełnionymi kamieniami. Ryder Creed jest jednak  dobrym obserwatorem i  niedaleko miejsca znalezienia zwłok odnajduje kolejnego martwego rudzika. Sprawa jest tym bardziej dziwna, że wcześniej zostało zgłoszone zaginięcie dziewczyny. Przed śmiercią kobieta wykonała również telefon do lokalnego szeryfa. W międzyczasie w innym  miejscu skoczył z okna mężczyzna, popełniając tym samym samobójstwo.

W książce akcja kończy się zanim się zacznie. Epidemii nie uratowała nawet postać Maggie O’Dell. W tej części serii za wiele się nie dzieje, odgrzewane są wątki  znane czytelnikom z poprzednich tomów. Historia rozprzestrzeniania się wirusa grypy nie przyciąga, a wręcz odpycha swoją banalnością. Główni bohaterowie też są  tak jakby z boku akcji. Fabuła jest nader przewidywalna, brak jej zaskakujących elementów typowych dla książek Alex Kavy. Co prawda autorka starała się jakoś zainteresować czytelnika wprowadzając wątek spisku wojskowego i wskrzeszając szaloną panią doktor. Wyszło mizernie. Gdyby nie Maggie O’Dell, jedna z moich ulubionych postaci książkowych, odłożyłabym Epidemie na półkę.

Książka ma jednak plusy, jest napisana lekkim językiem. Powieść czyta się szybko. Pomysł na wątek przewodni Epidemii był bardzo dobry. Wydaje mi się, że przelanie na papier historii makabrycznej epidemii autorce nie wyszło. Zabrakło napięcia towarzyszącego w trakcie lektury Trudno mi nawet uznać tę książkę za thriller psychologiczny. Momentami wiało nudą.

Alex Kava ma u mnie ogromny kredyt zaufania, z pewnością sięgnę po kolejne jej książki.Czekam z niecierpliwością na kolejną część cyklu z Maggie O’ Dell  w roli  głównej.

 

 • O, wszędzie ostatnio widzę książki tej autorki, ale jeszcze nie miałam okazji sięgnąć po żadną. Sądząc jednak po recenzji, ta powieść nie jest akurat najlepszym wyborem. Czytałaś coś innego Kavy (nie wiem, czy to się tak odmienia) i mogłabyś mi może coś polecić? 🙂 Pozdrawiam 😉

  • Zakładka do książek

   Czytałam wszystkie książki Alex Kavy. Najlepsza jest seria z Maggie O’Dell, polecam zacząć od Dotyku zła, jej pierwsze książki zdecydowanie są najlepsze 🙂

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • A u mnie książki tej autorki wciąż czekają na półce. Muszę się w końcu sprężyć i wrzucić autorkę na agendę. 😉

  • Zakładka do książek

   Alex Kava ma na koncie wiele świetnych thrillerów psychologicznych, więc polecam książki tej autorki :).

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Jeszcze nie czytałam książek tej autorki. Może czas to nadrobić 😉

  • Zakładka do książek

   Szczególnie polecam serię z Maggie O’Dell :). Mi przypadł do gustu styl Alex Kavy.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Mi właśnie w tej książce zabrakło samej epidemii… Niby główny wątek, a tak naprawdę nie miał wielkiego znaczenia. Dostrzegłam inne plusy tej powieści, jak np. sprawa weteranów wojennych, czy psy ze schroniska.
  Książki Kavy czytałam bardzo dawno i kojarzyły mi się lepiej, niż ta powieść.

  • Zakładka do książek

   Pomysł był ciekawy, zgadzam się, że epidemia stanowiła tło. Można było tę historię poprowadzić inaczej.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Książek autorki nie czytałam, ale jeśli się skuszę, to pewnie sięgnę po coś innego, skoro twierdzisz, że poprzednie są lepsze 🙂

  • Zakładka do książek

   Polecam zacząć od serii z Maggie O’Dell, pierwsze książki z cyklu są najlepsze :).

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Jedną jej książkę mam – “Śmiertelne napięcie”. Coś mi świta, że gdzieś w zakamarkach biblioteczki leży też druga, ale nie mam bladego pojęcia jaka. :C Czekam sobie spokojnie, aż zdobędę więcej książek, a przede wszystkim zacznę “od początku”. Tak czy siak zdaję sobie sprawę z tego, że mogą być niewypały. 😛 Jak to w niemalże każdej wiekszej serii. Im więcej książek w cyklu tym większe prawdopodobieństwo, że któraś z nich będzie kiepska. 😛

  • Zakładka do książek

   Śmiertelne napięcie to dziewiąty tom cyklu o Maggie O’Dell. Pierwsze tomy są najlepsze i trzymają w napięciu. Ostatnie 3-4 książki serii są już średnie. Polecam zacząć przygodę z Alex Kavą od Dotyku zła, moim zdaniem to jej najlepsza książka.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Moja mama bardzo lubi Kavę, ja jeszcze nie miałam okazji przeczytać żadnej z jej książek. Wiem jedno: nie zacznę od “Epidemii” 🙂

 • Zakładka do książek

  Epidemia zdecydowanie wypada słabo na tle innych książek autorki. Ja szczególnym sentymentem darzę pierwsze książki Alex Kavy, zresztą one są najlepsze z całej serii.

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Jeszcze nie miałam okazji przeczytać książek tej autorki.

  • Zakładka do książek

   Alex Kava tworzy bardzo ciekawe thrillery psychologiczne, polecam jej książki.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Przyznam szczerze, że nic tej autorki nie czytałam, nie słyszałam też o niej. Może to dlatego, że ten gatunek literatury nie jest moim faworytem. Co poleciłabyś na początek, żeby zacząć?

 • Zakładka do książek

  Polecałabym zacząć od Dotyku zła.

  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Swego czasu chętnie sięgałam o książki Kavy, ale teraz wolę inne autorki np. Spindler, która moim zdaniem pisze znacznie lepiej.

 • Zakładka do książek

  Ja Alex Kavę darzę ogromnym sentymentem. Mi najbardziej podobały się jej pierwsze książki, te najnowsze są poprawne, ale bardzo schematyczne i czasami przewidywalne.

 • Zdecydowanie odpuszczam. Zresztą mam tyle do przeczytania, że nie wiem kiedy to ogarnę 😉

  • Zakładka do książek

   Dałam szansę tej książce,bo lubię autorkę, a wiedziałam, że ma dużo negatywnych opinii. Epidemia jest słaba, mam nadzieje, że kolejne książki Alex Kavy będą lepsze :).

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Lubię tematykę niebezpiecznych i szybko rozprzestrzeniających się chorób. Chętnie sięgam po książki, które bazują na tym motywie, jednak nie każdemu autorowi udaje się sprostać moim oczekiwaniom. Kavę cenię, jednak “Epidemii” nie czytałam. Przykro mi, że nie do końca wyszła. Myślę, że może kiedyś z ciekawości sięgnę po tę powieść, ale raczej nie prędko.

  • Zakładka do książek

   Epidemia, która miała stanowić główny wątek książki w pewnym momencie stała się jej tłem, na czym powieść sporo straciła. Zabrakło również elementów typowych dla thrillera i z przykrością muszę stwierdzić, że Epidemia nie trzyma w napięciu. Polecam inne książki autorki :).

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Twórczość autorki nie zawsze mnie satysfakcjonuje, choć przyznaję, że sięgam po jej książki, ma bardzo ciekawe pomysły na fabułę, ale brakuje we wszystkim wykończenia, a szkoda.
  Bookendorfina

  • Zakładka do książek

   Pierwsze książki Alex Kavy były zdecydowanie lepsze, niż te ostatnio wydane. Zauważyłam tendencje spadkową. Pomysły ma genialne, szkoda tylko, że czasem są lekko niedopracowane. Ja czekam na kolejną część przygód Maggie O’Dell, bardzo lubię tę bohaterkę, a sam cykl darzę ogromnym sentymentem.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂