Powiedz mi szczerze BOOK TAG

W listopadzie zostałam  nominowana przez Gosię z bloga Literacka fantazja do wzięcia udziału w Book Tagu. Dzisiaj  postanowiłam  szczerze odpowiedzieć na zadane pytania :).

1. Książka, która mieszka na Twojej półce najdłużej?
Psychologia i życie  autorstwa P. Zimbardo. Książkę zakupiłam w 2006 roku przed rozpoczęciem studiów psychologicznych i  jest  ze mną do dziś.
2. Co czytasz obecnie? Jaką książkę przeczytałaś ostatnio? Jaka czeka na Ciebie w kolejce?
Obecnie jestem w trakcie lektury Kociej magii i  jak na razie jestem zachwycona tą książką. W piątek skończyłam czytać  W godzinie śmierci Peter’a James’a-   to dziewiąty tom jednej z moich ulubionych kryminalnych serii z komisarzem Roy’em Grace’m w roli  głównej. Co czeka na mnie w kolejce… Serio? Moja lista książek do  przeczytania dosłownie nie ma końca.
3. Jaką książkę wszyscy kochają, a Ty jej nienawidzisz?
Żadnej książki nie darzę, aż tak  negatywnymi  uczuciami. Przyznaje się bez bicia, że miałam spory problem z przebrnięciem przez pierwszy tom Gry o  tron i myśl o kontynuacji czytania tej  serii  napawa mnie lękiem.
4. Jaką książkę wciąż powtarzasz sobie, że przeczytasz, ale sama dobrze wiesz, że tego nie zrobisz?
Hmmm, chyba nie ma takiej  pozycji. Jak już postanowię coś przeczytać, to  to  czytam i  już :).
5. Jaką książkę planujesz przeczytać na emeryturze?
Nie mam aż tak  dalekosiężnych planów czytelniczych :).
6. Odwieczny problem z ostatnią stroną – czytasz od razu czy spokojnie czekasz na to, jak skończysz całą książkę?
Zawsze czekam.
7. Przedmowy, posłowia, wprowadzenia – są potrzebne czy to tylko marnowanie czasu i papieru?
To zależy. Jeżeli  książka mnie wciągnie, to  czytam je z ciekawości. W przypadku powieści moich ulubionych  autorów  z wymienionymi częściami składowymi zapoznaje się zawsze.
8. Z jakim bohaterem książkowym chciałabyś zamienić się na życia?
Szczerze? Z żadnym :).
9. Czy masz jakąś książkę, którą wiążesz ze szczególnym okresem w swoim życiu?
Takich  książek jest wiele.
Muszę jednak przyznać, że największym sentymentem  darzę serię o Harrym  Potterze. Wiem, że pewnie trudno  będzie Wam  w to  uwierzyć, ale jako  dziecko nie znosiłam czytać. Mój wewnętrzny opór został przełamany, gdy  w moje ręce trafiła książka Harry Potter i więzień Azkabanu. Nigdy  nie podejrzewałam, że jakakolwiek powieść może mnie tak wciągnąć. Na dobrych kilka godzin zatraciłam się w lekturze. Szybko  zapoznałam się z poprzednimi tomami i  od tamtej pory  z niecierpliwością wyczekiwałam kolejnych części mojej  ulubionej  serii.
Dzięki powieściom Agathy Christie z detektywem Herculesem Poirotem w roli  głównej zakochałam się w powieściach  kryminalnych.
10. Opowiedz o książce, którą zdobyłaś w jakiś nietypowy sposób.
Przeszukując zakamarki swojej pamięci nie przypominam sobie takiej  sytuacji. Kilkukrotnie udało mi się przygarnąć ciekawe pozycje z biblioteki  z regału biorącego udział w akcji uwalniania książek.
11. Jakiej książce pokazałaś najwięcej miejsc?
Serio? Nie ma takiej pozycji. Poza tym książki sporo ważą, więc rzadko  z nimi podróżuje. Jak już zwiedzałam świat, to  zazwyczaj z moim czytnikiem ebooków.
12. Lektura szkolna, która gdy miałaś ją przeczytać, zdawała się być koszmarem, ale później ja doceniłaś?
 Bezapelacyjnie wybieram Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
13. Książki nowe czy używane?
Jest mi  to totalnie  obojętne.
14. Czytałaś coś Dana Browna?
Poza Początkiem przeczytałam  wszystkie książki tego  autora.
15. Ekranizacja, która podobała Ci się bardziej niż książka?
Skazani  na Shawshank.
16. Czy czytałaś kiedyś książkę, która sprawiła, że poczułaś się głodna?
Przeglądając przepisy  w pięknie ilustrowanych książkach  kucharskich często robię się głodna :). Głód poczułam również w zeszłym miesiącu w trakcie lektury Diabelskiego  owocu Tom’a Hillenbrand’a. Za rekomendacje tej książki dziękuję Emilowi :).
17. Czy jest osoba, z której polecenia książki zawsze czytasz?
Zawsze nie :), ale muszę przyznać, że często liczę się ze zdaniem zaprzyjaźnionych blogerów.
18. Książka, która nie jest jedną z tych, po które często sięgasz, ale bardzo Ci się podobała?
Bezapelacyjnie Marina Carlos’a Ruiz’a Zafón’a.

Serdecznie dziękuję za nominacje!

 • Proszę uprzejmie! 😀 Jeszcze nie widziałem Twojej opinii, ale mam nadzieję, że się niedługo ukaże, jednak wygląda na to, że się spodobało. 😀

  • Tak, książka spodobala mi się :). To zresztą dość niekonwencjonalny kryminał. Recenzja z pewnością pojawi się nobawemn 😉

 • oxfordka

  No co Ty! Studiowałaś psychologię?! opowiadaj!

  • Właściwie to uzyskałam tytuł magistra kilka lat temu ;). A co dokładnie Gosiu Cie interesuje?

   • oxfordka

    O kurde, o kurde , o kurde nie wiem tak na hura 😀 i normalnie możesz teraz…. leczyć ludzi? być psychiatrą na przykład? czy to nie te rejony?

    • Po studiach w zależności od specjalności jakie wybrało się w ich trakcie ma się otwartą ścieżkę kariery. Można dalej kształcić się w szkole psychoterapeutycznej, żeby uzyskać kwalifikacje certyfikowanego psychoterapeuty. Inna opcja to uzyskanie specjalizacji klinicznej, która umożliwia m.in. pracę na specjalistycznych oddziałach w szpitalach. Psycholodzy (po przygotowaniu pedagogicznym) mogą pracować m.in. w szkołach, w zakładach pracy w działach HR. Można dalej kształcić się, np. w zakresie psychologii kryminalistycznej/ policyjnej. Hmmm co do leczenia- psycholog “leczy duszę”, ale nie ma możliwości stosowania farmakoterapii tak jak lekarz psychiatra. Przepraszam, jeżeli moja wypowiedź okazała się mało precyzyjna. Mnie osobiście interesowała psychologia kliniczna, a obecnie jestem w trakcie studiów logopedycznych..

     • oxfordka

      Nie, nie. Taka odpowiedź absolutnie mi wystarcza 🙂 myślę, że gdybym ja miała coś wybrać to siedziałabym sobie jak w filmach “amełykańskych” 😀 pacjent leżałby sobie na sofie i gadał co mu na wątrobie leży, a ja starałabym się mu ulżyć 🙂 Kurde nawet jak gram to zwykle biorę healera xD kurcze to ciekawy zawód, ogólnie to podoba Ci się? interesujesz się tym? czy taki bardziej mus bo fajnie by było coś mieć? i są to dosyć trudne studia czy łatwe? 😀 (pyta osoba, która skończyła szkołę średnią i pojęcia nie ma czy jeszcze pójdzie na jakiekolwiek studia 😀 )

     • Studia są z interesujące. Z pewnością również należą do wymagajacych, bo jest dość sporo nauki. Jeżeli chciałabyś przekonać się czy to dla Ciebie warto zapoznać się z podręcznikami. Jako wstęp polecam wspomnianą Psychologie i życie Zimbardo (jest syntetyczna i bardzo przyjemna w odbiorze).Na naukę nigdy nie jest za późno 🙂

     • oxfordka

      Ooo muszę sobie zapisać ten tytuł 🙂 Zobaczymy czy rzucałabym książką 😛

 • Mi też ciężko przebrnąć przez Grę o tron :/

  • Cieszę się, że nie jestem osamotniona w swoich odczuciach :). Pozdrawiam serdecznie

 • Ciekawy tag 🙂 Bardzo dobrze czytało mi się Twoje odpowiedzi 🙂 Zawsze fajnie jest dowiedzieć się trochę więcej o osobie, którą zna się głównie z recenzji książek 🙂

 • “Harry Potter” ma coś w sobie. Jak byłam młodsza to nie mogłam się od niego oderwać. Nawet gdzieś miałam kilka części, ale wszystko zostało w rodzinnym domu. No i chyba nie przeczytałam dwóch lub trzech części. I co najzabawniejsze, widziałam tylko dwie części filmu 😀

  • Zdecydowanie- ta seria ma w sobie to coś :). Ja od początku do końca widziałam ekranizacje tylko 4 tomów. Pozdrawiam serdecznie 😉

 • Zdecydowanie- ta seria ma w sobie to coś :). Ja od początku do końca widziałam ekranizacje 4 tomów. Pozdrawiam serdecznie 😉