Przeskocz do treści

Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski- Koronny nr 1. Pseudonim Masa

Tytuł: Koronny nr 1. Pseudonim MasaKoronny-nr-1-196x300 Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski- Koronny nr 1. Pseudonim Masa

Autor: Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski

Liczba stron: 384

Wydawnictwo: REBIS

Moja ocena: 6/10

 

 

Jarosław Sokołowski ps. Masa to były polski  przestępca, były członek  gangu pruszkowskiego. Obecnie znany  jest w Polsce jako najsławniejszy świadek koronny. Pełni tę funkcję od 2000 roku. Jest to  kolejna książka poruszająca wątek mafii  w Polsce. Tym razem mamy  okazje od kuchni poznać rolę świadka koronnego. W wywiadzie z Piotrem Pytlakowskim i Sylwestrem Latkowskim Masa pokazuję całą prawdę o przestępcach, którzy zdecydowali się pełnić tę rolę w procesach karnych. Sokołowski walczy z mitem skruszonego gangstera. Przestępcy  wybierają status świadka koronnego, jako mniejsze zło.

Jarosław Sokołowski  w mojej ocenie nie jest wiarygodnym rozmówcą. Wielokrotnie zmieniał swoją wersję wydarzeń próbując obciążyć swoich  kolegów. To  obecnie jeden  z najbardziej  znanych  gangsterów- celebrytów. Dało się odczuć, że nie żałuje swoich grzechów. Szczerze opowiada o swojej roli w gangu  pruszkowskim. W książce mamy  okazje poznać historię kilku  innych  przestępców powiązanych  z Masą. Kilkukrotnie zaproszeni  goście sugerują, że eks gangster konfabuluje. Dzięki  autorom mamy okazje poznać pełną historię najsłynniejszej  w Polsce grupy  przestępczej.

Sylwester Latkowski i  Piotr Pytlakowski  odwalili  kawał  dobrej roboty. Dzięki  ich  rzetelnej  pracy książkę czyta się przyjemnie. Poza wątkami związanymi z przeszłością gangu  pruszkowskiego  mamy  okazje zapoznać się z relacją zaproszonych  gości. Są to  eks koledzy  masy oraz eksperci  z zakresu prawa i  kryminalistyki. Dzięki  autorom krok po kroku  poznajmy  rolę świadka koronnego w procesie. Dowiadujemy się jakie warunki  musi spełnić przestępca aby  uzyskać ten status. Autorzy  obnażają również działania polityków i funkcjonariuszy  policji, którzy ułatwiają życie koronnym. Przestępcy często wchodzą w intratne układy  z prokuraturą, żeby  mieć szansę na nowy  początek.

Zaskoczyło mnie ile przywilejów ma świadek koronny. Przykładowo Masa mógł  zatrzymać cały zgromadzony majątek  uzyskany  dzięki działalności  przestępczej. Państwo zdecydowanie dba o  swoich świadków koronnych i nie pozwoli, żeby włos z głowy im spadł. Mnie najbardziej  zaciekawiła rozmowa z Leszkiem Kardaszyńskim, emerytowanym policjantem,  wieloletnim funkcjonariuszem Biura do  Walki z Przestępczością zorganizowaną  i CBŚ, byłym szefem Zarządu Ochrony Świadków Koronnych. Mężczyzna sugeruje, że Polska potrzebuje zmian w prawie regulujących ten status procesowy.

Dzięki relacji Masy książka traci na wiarygodności. Mimo wszystko  stanowi ciekawe źródło wiedzy na temat gangu  pruszkowskiego. Polecam tę pozycję wszystkim  z was, których interesuje tematyka zorganizowanych grup  przestępczych.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu REBIS.

Koronny-nr-1-196x300 Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski- Koronny nr 1. Pseudonim Masa

 

 

8 thoughts on “Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski- Koronny nr 1. Pseudonim Masa

 1. Czytoholik.pl

  Jakoś nie potrafię przekonać się do tych książek o "Masie". Jeszcze ta, którą zrecenzowałaś wydaje mi się całkiem rzeczowa, bo autorzy pozostają wobec gangstera krytyczni (czytałem kilka wypowiedzi Latkowskiego o Sokołowskim). Ale już w ogóle nie wyobrażam sobie, że kiedykolwiek przeczytam którąś z pozycji "Masa o..." Górskiego - trochę mnie śmieszy całe to celebryctwo tego gangstera, który niedługo będzie tańczył z gwiazdami 😉

  Odpowiedz
  1. Zakładka do książek

   Podzielam Twoje zdanie. Ja byłam w trakcie czytania jednej książki Górskiego- po kilkudziesięciu stronach porzuciłam lekturę.

   Jak lubisz książki o mafii polecam Skarżyłem się grobowi napisaną przez Słowika.

   Odpowiedz
    1. Zakładka do książek

     Książka Słowika to ciekawa odmiana dla tych, którzy zmęczyli się już książkami Masy. Aczkolwiek w każdej pozycji tego typu jest dużo fikcji literackiej, która ma na celu pokazanie się z lepszej strony.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *