Przeskocz do treści

Laura Ruby- Zapadła dziura. Bone Gap [PRZEDPREMIEROWO]

Tytuł: Zapadła dziura. Bone Gap bone-gap-195x300 Laura Ruby- Zapadła dziura. Bone Gap [PRZEDPREMIEROWO]

Autor: Laura Ruby

Liczba stron: 352

Wydawnictwo: REBIS

Moja ocena: 7/10

 

 

Mimo, że w literaturze YA nie gustuje to książka Zapadła dziura. Bone Gap bardzo mi się spodobała. Autorka zgrabnie opisuje życie nastolatków w niewielkiej  mieścinie Bone Gap. Laura Ruby świetnie oddała małomiasteczkowy klimat. Główni bohaterowie zmagają się z licznymi problemami wieku dojrzewania. Niektórzy są stygmatyzowani, inni jawnie ignorowani. Całą historię przedstawioną w książce otacza magiczna aura. Momentami powieść przypomina klimatyczną baśń. Czy tym razem dobro wygra?

W niewyjaśnionych  okolicznościach zostaje porwana Róża. Nikt nie wie, komu mogłoby  zależeć na uprowadzeniu dziewczyny. Lokalna policja szybko  zamyka śledztwo. Sprawa zaginięcia przyjaciółki nie daje spać Finnowi, który postanawia  odnaleźć Różę. Chłopak przezywany przez okolicznych mieszkańców Lunatykiem  jest marzycielem i niepoprawnym romantykiem. Na co dzień towarzyszy mu wierna klacz. Wraz z bratem próbuje prowadzić normalne życie. Los jednak przygotował dla niego  trudny scenariusz. Zakochuje się w Petey, która do najurodziwszych dziewczyn nie należy. W książce przeplatają się losy  mieszkańców Bone Gap na przemian z historią tajemniczej Róży.

Czy piękno może być przekleństwem? Wszystkie zawody miłosne, jakie spotkały młodą Polkę związane były z jej oszałamiającą urodą. Wielu mężczyzn ignorowało jej intelekt skupiając się na przepięknej otoczce. Uroda Róży przyczyniła się do  jej porwania. Historia dziewczyny  jest  bardzo smutna. Na drodze do szczęścia spotkało ją wiele przykrości. Róża jednak się nie załamała. Dziewczyna na swój sposób  była uparta i zdeterminowana. Spodobała mi się jej postawa. Nie podejrzewałam, że będzie zdolna do tak drastycznych  kroków, żeby wyswobodzić się oprawcy.

Z zaciekawieniem śledziłam również historię Finna, któremu  wiecznie wiatr wiał w oczy. Chłopak mimo wszystko  się nie poddawał. Wielokrotnie zaskoczył mnie swoją życiową mądrością. Finn pokazał mi  prawdziwe oblicze miłości. O  gustach zresztą się nie dyskutuje. Chłopak musiał szybko  dorosnąć po  nagłej  ucieczce matki z nowo poznanym bogatym ortodontą. Na każdym kroku widać  dojrzałość Finna. Od początku  poważnie podchodzi do relacji  z Petey i nie może zrozumieć  rodzących się w głowie dziewczyny wątpliwości  .

Mimo  niewielkich rozmiarów książka niesie wielkie przesłanie. Po pierwsze nie oceniaj książki  po  okładce. Zapadła dziura. Bone Gap to powieść o  sile przyjaźni i  walce z przeciwnościami  losu. Autorka zgrabnie wplotła również wątek związany z prozopagnozją. To  zaburzenie neurologiczne polegające na upośledzeniu zdolności do  rozpoznawania ludzkich twarzy. Wątek związany z tą chorobą był  dla mnie sporym  zaskoczeniem. To  ciekawa powieść z morałem. Na każdym kroku Ruby skłania czytelnika do refleksji. W trakcie lektury  trudno  jest się nudzić.

Zapadła dziura Bone Gap pokazuje, że Laura Ruby  jest  autorką wszechstronną. Książka wywołała we mnie sporo emocji. Autorka potrafi  zgranie łączyć różne gatunki literackie. Polecam!

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu REBIS.

bone-gap-195x300 Laura Ruby- Zapadła dziura. Bone Gap [PRZEDPREMIEROWO]

11 thoughts on “Laura Ruby- Zapadła dziura. Bone Gap [PRZEDPREMIEROWO]

 1. Oxfordka

  Widziałam o tej książce film u Mai K. na kanale, ale nie słuchałam za bardzo co mówiła, tzn, na początku gadała o okładce i jest taka... przyjemna. Nie należy jak dla mnie do najpiękniejszych, ale ma taki swojski klimat 🙂 dostrzegam tu element kryminału z romansem 😛

  Odpowiedz
  1. Zakładka do książek

   Książka jest zdecydowanie bardzo klimatyczna i stanowi mix młodzieżówki, kryminału i lekkiego romansu 🙂 , polecam.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *